Darko Šarić: Biografija, istraživanja i najnovije vesti

Darko Šarić

Saric001

Foto: KRIK

Darko Šarić

Narko-bos osuđen zbog šverca gotovo šest tona kokaina

Mesto rođenja: Pljevlja, Crna Gora
Datum rođenja: 21.10.1970.

Narko-bos osuđen zbog šverca gotovo šest tona kokaina

Mesto rođenja: Pljevlja, Crna Gora
Godina rođenja: 21.10.1970.

Darko Šarić jedan je od najvećih narko-bosova u Evropi. Njegov narko-klan razbijen je u velikoj međunarodnoj akciji „Balkanski ratnik” 2009. godine, a članovi pohapšeni i procesuirani u više država u Evropi i Južnoj Americi. Šarić je kao vođa grupe osuđen u Srbiji na 14 godina zatvora zbog šverca gotovo šest tona kokaina. Za pokušaj diskreditacije svedoka-saradnika i nekadašnjeg člana njegove kriminalne grupe Nebojše Joksović, prvostepenom presudom osuđen je na šest godina zatvora, ali je slobođen optužbi da je dva puta planirao Joksovićevo ubistvo. Osim toga, sudi mu se i za pranje novca koji potiče od prodaje droge, kao i za organizovanje ubistava vođa škaljarskog klana u Atini i na Krfu 2020. godine. Šariću, koji se nalazi u zatvoru, sudovi su oduzeli i veliku imovinu koju je stekao prodajom narkotika.

Biografija Darko Šarić: Od pljačkaša prodavnice do narko-bosa

Darko Šarić rođen je u Pljevljima u Crnoj Gori 21. oktobra 1970. godine. U rodnom gradu je još kao mladić više puta bio osuđivan.

 

Godinu dana nakon povratka sa odsluženja vojnog roka iz Slovenije, u maju 1991. godine, Šarić je učestvovao u pljački prodavnice u selu nadomak Pljevalja. Sa saučesnikom je u džakovima odneo oko 20 kilograma čajne kobasice, slanine i salame, čokolade, eurokrem, čarape, kafu, cigarete i pola kilograma gljiva. Ukrali su i čaršafe, poslužavnik i radio kasetofon. Uhapšen je već sledećeg dana, a naredne godine osuđen na uslovnu kaznu. 

 

Već godinu dana kasnije, Šariću je ponovo osuđen – zbog oružja i nasilničkog ponašanja dobio je tri meseca zatvora. Priznao je krivicu, a sudija je kao olakšavajuću okolnost uzeo činjenicu da je oružje prodavao u ratno vreme u tadašnjoj SFRJ.

 

Iste, 1993. godine, Šarić je učestvovao u novoj krađi. Zajedno sa komšijom opljačkao je kuću pljevaljskog krojača Dragana Kneževića iz koje su uzeli 53.000 tadašnjih nemačkih maraka, 9.000 francuskih franaka, 3.000 američkih dolara i oko kilogram zlata. Nakon pljačke Šarić je pobegao u Italiju.  

 

U Crnu Goru se vratio 1998. godine. Tokom pet godina bekstva, prema izveštaju crnogorske policije iz 2010. godine, Šarić je, osim u Italiji, boravio u Holandiji, Sloveniji i Austriji gde se bavio kriminalom. „Raspolagao je velikim količinama novca (kada se vratio u Pljevlja), koji ulaže u stanove i ugostiteljske objekte“, piše u policijskom izveštaju.

 

Nakon povratka u Pljevlja, Šarić je na sudu tvrdio da nije učestvovao u pljački. Njegov saučesnik, koji je nakon pljačke uhapšen i koji je Šarića prijavio policiji, promenio je iskaz i tvrdio je da je sam opljačkao Kneževića. Knežević je kasnije „Vijestima“ ispričao da mu je Šarić ponudio nadoknadu štete ako povuče tužbu, što je on i učinio.

 

„Ispred moje radnje došao je mladić koji mi je rekao da ga je poslao Darko Šarić i objasnio mi da on želi da mi vrati novac. U sudu se sve brzo završilo, ali su mi rekli da Darko nema sav novac, već 50.000 maraka, ali da će mi umjesto ostatka novca dati automobil. Istog dana, došao je kod mene mlađi Šarić, Duško (Darkov rođeni brat), koji mi je predao ključeve ‘pasata’ starog četiri-pet godina i pokazao mi papire da auto vrijedi najmanje 22.000 maraka. Auto nisam ni gledao, samo sam mislio da je dobro što je poslije toliko godina sve vraćeno“, ispričao je Knežević.

 

U oktobru 2000. godine, pljevaljski sud oslobodio je Šarića ove optužbe.

 

Uprkos ovim sitnim delima, Šarić je široj javnosti bio nepoznat sve do kraja 2009. godine i velike međunarodne policijske akcije „Balkanski ratnik“. Tada je na jahti „Maui“ nedaleko od Montevidea u Urugvaju pronađeno i zaplenjeno 2,1 tona kokaina i razbijen njegov narko-kartel. Članovi grupe su pohapšeni i protiv njih su pokrenuti postupci u više država u Evropi i Južnoj Americi. 

 

Šarić je tada izbegao hapšenje.Skrivao se sve do 2014. godine kada se predao organima u Srbiji gde se protiv njega vodio postupak. Osam godina kasnije pravosnažno je osuđen na 14 godina zatvora.

Ko je Darko Šarić – hronologija karijere narko-bosa

2005. Šarić pod radarom službi

Zbog sumnje da je umešan u šverc droge Šarić je bio pod nadzorom domaćih obaveštajnih službi bar od 2005. godine. Ipak, istraga protiv njega pokrenuta je tek tri godine kasnije.

U automobilu u garaži na Novom Beogradu koja je pripadala Darku Šariću i njegovom bratu Dušku policija je 2007. godine našla 20 kilograma heroina. Uhapšene su četiri osobe, među kojima i njihov rođak Arso Šarić. Braća Šarić nisi bili pod istragom, već su bili svedoci. Duško Šarić je na sudu ispričao da je rođaku dao ključeve od garaže kako bi brinuo o njegovom automobilu, dok se Darko Šarić nije pojavio jer je, kako je ispričao Duško, bio na poslovnom putu u Francuskoj. 

Početkom 2008. godine dogodile su se dve policijske akcije – u Brazilu i Italiji – koje su otkrile veze Šarića sa međunarodnim švercom droge. U akciji „Reas“ brazilska policija zaplenila је 1,2 tone kokaina koji je pripadao holandskim državljanima, a koji su uglavnom nabavili od Šarićeve grupe.

 

U akciji „Maja“ italijanska policija uhapsila je kriminalca koji je radio za kriminalnu grupu Salvađo. On je pristao da sarađuje sa policijom i ispričao im da se pojavila grupa trgovaca kokainom koju su činili državljani balkanskih zemalja i koja se kvalitetom kokaina brzo probila na tržištе u Milanu.

 

Iste godine formiran je prvi ozbiljan međunarodni tim koji je istraživao Šarića. U njemu su bili srpski policajci na čelu sa tadašnjim direktorom policije Miloradom Veljovićem, operativci Bezbednosno-informativne agencije (BIA) čiji je direktor bio Saša Vukadinović, Tužilaštvo za organizovani kriminal predvođeno Miljkom Radisavljevićem i službenici britanske Agencije za suzbijanje organizovanog kriminala (SOCA).

 

Velika operacija presecanja šverca kokaina je, međutim, propala. Šarićeva grupa promenila je plan pošto je dobila dojavu iz policije – 1,8 tona kokaina skrivenog na brodu u pošiljci soje nije prevezenog do Grčke, kako je prvobitno planirano, već je istovareno u Španiji. Da je Šarićev klan imao krticu u policiji kasnije je potvrdio svedok saradnik Draško Vuković. 


Upravo u vreme kada se ovo dešavalo Rodoljub Radulović, jedan od Šarićevih saradnika, sastajao se sa ljudima iz vrha Ministarstva unutrašnjih poslova – tadašnjim ministrom policije Ivicom Dačićem, njegovim savetnikom za nacionalnu bezbednost Ivicom Tončevim, Dačićevim šefom kabineta Brankom Lazarevićem i zamenikom šefa kabineta Vanjom Vukićem, kako je ranije otkrio KRIK. Ove sastanke tajno je snimala BIA-e, a KRIK je došao do snimaka i objavio ih.

Zbog neuspele akcije zaplene kokaina u Grčkoj formiran je novi međunarodni tim istražitelja. Činili su ga američka Agencija za borbu protiv narkotika (DEA) i srpsko tužilaštvo i BIA – srpska policija bila je isključena zbog curenja informacija.

 

Rad ovog tima doveo je u oktobru 2009. do međunarodne akcije „Balkanski ratnik“. Na luksuznoj jahti „Maui“, nedaleko od urugvajske prestonice Montevideo, tada je zaplenjeno 2,1 tona kokaina, dok je naredonog meseca argentinska policija u Buenos Ajresu zaplenila 490 kilograma kokaina. Ovo su bile prve velike zaplene kokaina koji je švercovao klan Darka Šarića.

U januaru 2010. godine raspisana je međunarodna poternica za Šarićem. Pre toga, Šarić je pokušao da se ispiše iz srpskog državljanstva i uzme crnogorsko – za koje je imao garancije tamošnje policije. U zahtevu za otpust iz srpskog državljanstva naveo je da namerava da se vrati u rodno mesto zbog bolesti majke i gubitka posla u Srbiji. Njegov zahtev je, međutim, odbijen.

 

Tri meseca kasnije, u aprilu iste godine, Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je prvu optužnicu protiv njega za šverc kokaina, a nakon toga podignute su još četiri. Sve one će kasnije biti objedinjene u jedan postupak u kome se sudilo Šariću i još 36 osoba za šverc ukupno 5,7 tona kokaina. 

 

U julu 2010. godine Šarić je preko advokata poslao pismo medijima, navodno iz „jedne evroazijske zemlje“. U njemu je tvrdio da nije arhitekta narko-klana i narko-trgovine, te da se nad njim vrši javni linč posredstvom medija i određenih struktura vlasti u Srbiji. Pismo je završio rečima da mu je žao što sve ne može lično da izjavi i ima fer suđenje, kao i da je prinuđen da na ovaj način demantuje laži i zatraži pravdu koju će „kad-tad imati“.

 

Suđenje je počelo u septembru, a na optuženičkoj klupi našlo se 11 osoba uhapšenih krajem 2009. i početkom 2010. godine. Trojica optuženih postali su svedoci saradnici, dok je devet članova organizacije sa tužilaštvom potpisalo sporazume o priznanju krivice u zamenu za kazne od četiri do 11 godina zatvora.

 

U okviru međunarodne policijske akcije pod nazivom „Loptice”, u novembru je u Crnoj Gori uhapšen i Duško Šarić, brat Darka Šarića, zbog sumnje da je učestvovao u švercu droge i pranju novca. Iste godine optužen je, međutim, samo za pranje novca.

 

Te godine Šarić je optužen i da je oprao oko 20 miliona evra stečenih od prodaje droge.

Nakon gotovo pet godina u bekstvu, Darko Šarić predao se u martu 2014. godine, a u Srbiju je u pratnji agenata BIA stigao dva dana nakon vanrednih parlamentarnih izbora i pobede Srpske napredne stranke. I dalje je nepoznato u kojoj se državi Šarić predao i kako su tekli pregovori o predaji.

 

Na sudu je rekao da se predao zbog promene političke klime u Srbiji i jer je osetio da može da ima pošteno suđenje. „Ovo je fer suđenje sada, nije Darko neprijatelj više“. Rekao je da se pre predaje krio u Dominikanskoj Republici i da je bilo više pokušaja iz Srbije da se pregovara s njim, ali da je sve ponude odbio.

 

U septembru je podignuta optužnica protiv Branka Lazarevića, bivšeg šefa kabineta Ivice Dačića, koji se sastajao sa Šarićevim saradnikom Rodoljubom Radulovićem u vreme šverocavanja kokaina. Optužen je da je članovima kriminalne grupe dostavljao informacije o tome da li ih policija prati i prisluškuje. Na kraju je pravosnažno oslobođen optužbi. 

 

Godinu u kojoj se Šarić predao obeležile su smene u MUP-u i BIA – i to onih ljudi koji su učestvovali u istrazi protiv njegove grupe. Između ostalih, smenjen je i načelnik Uprave kriminalističke policije (UKP) Rodoljub Milović.

Prva presuda Šariću za šverc oko 5,7 tona kokaina izrečena je u junu 2015. godine. Šarić, koji je odbio da prisustvuje izricanju presude, bio je osuđen na 20 godina zatvora. Njegovi saradnici takođe su osuđeni – ukupna kazna zatvora svih osuđenih bila je oko 260 godina.

Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu kojom je Šarić bio osuđen na 20 godina zatvora i naložio novo suđenje. Sud je u obrazloženju naveo da je presuda ukinuta iz više razloga: nije bila jasno napisana; sudija Vladimir Vučinić koji je bio predsednik sudskog veća nije smeo da sudi jer je učestvovao u potvrđivanju optužnice; optuženima je trebalo da se sudi po starijem, blažem zakonu.

Novo suđenje počelo je u septembru 2016. i obeležila su ga česta odlaganja. Samo 2017. godine odloženo je više od 20 puta. Najčešći razlozi za odlaganje bili su bolest advokata, kao i to što je Šarić otkazao punomoćje svojim advokatima i tražio branioca po službenoj dužnosti. Zbog brojnih odlaganja reagovao je i tužilac za organizovani kriminal Saša Ivanić koji je rekao da je cilj odugovlačenje postupka kako bi se izdejstvovalo puštanje Šarića iz pritvora.

Šarić je u ponovljenom postupku osuđen na 15 godina zatvora za šverc oko 5,7 tona kokaina. Kao i prethodni put, nije se pojavio na izricanju presude. Šarić je osuđen po starijem, blažem zakonu koji je za neovlašćenu proizvodnju i stavljanje u promet opojnih droga propisivao kaznu od pet do 15 godina zatvora.

Veće Apelacionog suda u Beogradu, koje je predvodio sudija Milimir Lukić, potvrdilo je presudu Šariću iz 2018. godine za šverc oko 5,7 tona kokaina. Većini Šarićevih saradnika ovom odlukom je smanjena kazna, dok su četvorica oslobođena. 

 

Upravo u vreme kad je apelacija odlučivala o presudi, kako pokazuju „skaj“ poruke do kojih je kasnije došao KRIK, Šarić je organizovao grupu čiji je cilj bio da izvrši pritisak na sudiju Lukića koji je predvodio veće koje je odlučivalo o žalbi na presudu. U ovo su, kako je to utvrdila policija, bili uključeni predsednik Apelacionog suda Duško Milenković, ali i visoki funkcioner BIA-e Marko Parezanović. Poruke su otkrile da je Šarićevom klanu pomagao i Edo, za koga je policija utvrdila da je bivši ministar policije Nebojša Stefanović, kao i osoba nadimka Oskar za koju se ne zna ko je. Deo javnosti tvrdi da je u pitanju predsednik države Aleksandar Vučić, što on nije jasno demantovao.

Te godine Šarić je pred Specijalnim sudom u Beogradu prvostepeno osuđen i na devet godina zatvora zbog pranja novca stečenog prodajom droge. „Skaj“ poruke koje su objavile „Vijesti“ otkrile su da je u Srbiji na visokom nivou postojao dogovor da Šarić bude oslobođen u ovom postupku.

Šariću se, međutim, nije bavio samo presudama. Prema porukama sa „skaja” 2020. godine učestvovao je u organizaciji nekoliko ubistava – svog nekadašnjeg saradnika Milana Milovca zvanog Cigla u Ekvadoru, ali i vođa škaljarskog klana u Grčkoj. Igor Dedović i Stevan Stamatović ubijeni su u januaru u Atini, dok su nekoliko meseci kasnije na Krfu ubijeni Alan Kožar i Damir Hadžić. Za njihove likvidacije, kako je otkrio KRIK, udružili su se šefovi čak tri klana – Šarić, šef kavačkog klana Radoje Zvicer i vođa kriminalne grupe Principi Veljko Belivuk. Likvidacije su ih koštale najmanje 3,4 miliona evra.

Sredinom 2021. Vrhovni kasacioni sud ukinuo je pravosnažnu presudu Šariću za šverc kokaina. Presuda je ukinuta zbog formalnog propusta – jer je dvoje sudija Apelacionog suda koje su potvrdile osuđujuću presudu prethodno već odlučivalo o tome da li Šarić treba da ostane u pritvoru. Sud je zbog toga smatrao da su sudije Milimir Lukić i Bojana Paunović bile pristrasne i da nisu smele da odlučuju o presudi. Dokazi na osnovu kojih je Šarić osuđen Vrhovni kasacioni sud nije doveo u pitanje.

 

Šarićev predmet vraćen je u Apelacioni sud da ponovo odluči o žalbama na prvostepenu presudu, ali u drugo sudsko veće. 

 

U decembru te godine, posle više od osam godina, Šarić je napustio zatvorsku ćeliju – novo veće apelacionog suda koje je dobilo ovaj slučaj ukinulo mu je zatvorski pritvor i zamenilo ga kućnim uz obrazloženje da više ne postoji opasnost da Šarić pobegne.

U 2022. veće Apelacionog suda u Beogradu donelo je konačnu presudu Šriću u slučaju međunarodnog šverca kokaina. Zatvorska kazna smanjena mu je sa 15 na 14 godina zatvora, a presudu su donele iste sudije koje su ga ranije pustile u kućni pritvor. Presuda je doneta u maju, ali je objavljena tek u oktobru i unela je nove kontroverze u ovaj postupak. Sudije, tako, nisu obrazložile kako je Šarić, iako optužen kao šef kriminalne grupe, dobio manju kaznu od svog podređenog saradnika Gorana Sokovića – koji je osuđen na 15 godina zatvora.

Šarić u kućnom pritvoru nije proveo mnogo vremena. Već posle četiri meseca, u aprilu 2022, ponovo je uhapšen i vraćen u ćeliju. Hapšenje se odigralo u okviru velike međunarodne akcije bazirane na istrazi zasnovanoj na dokazima sa „skaja“, a Šarić je uhapšen zbog ubistva Milovca u Ekvadoru. Nekoliko meseci kasnije Šarić je optužen sa još 14 osoba, ali se u optužnici uopšte ne pominje ubistvo zbog koga je i uhapšen. Naime, optužen je za planiranje ubistva i pokušaj diskreditacije Nebojše Joksovića, ključnog svedoka saradnika u postupku koji se protiv Šarića vodio zbog međunarodnog šverca kokaina.

U avgustu 2022. Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu kojom je Šarić osuđen na devet godina za pranje novca i suđenje je krenulo ispočetka.

U februaru 2023. počelo je novo suđenje Šariću. Optužen je da je planirao likvidaciju Nebojše Joksovića, svog bivšeg saradnika koji je postao svedok saradnik u postupku za šverc kokaina. Joksović je Šarića jedini na sudu direktno optužio da je upravljao poslovima sa drogom.

 

Prvobitno su Šarić i saradnici, piše u optužnici, isplanirali da Joksovića likvidiraju u julu 2020. tokom Drinske regate. Regata je, međutim, otkazana zbog epidemije koronavirusa. Prema drugom planu, Joksović je trebalo da bude ubijen iz snajpera ispred svoje kuće, ali su i od toga odustali. Pošto su odustali od likvidacije, piše u optužnici, pokušali su da Joksovića lažno optuže da stoji iza eksplozije automobila u Valjevu, kako bi izgubio status svedoka saradnika.

Krajem 2024. godine, Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je još jednu optužnicu protiv Darka Šarića. Na njoj se osim Šarića nalazi i kriminalac Veljko Belivuk, a optuženi su za likvidaciju šefova škaljarskog klana u Atini i na Krfu 2020. godine.


U martu naredne godine počelo je i suđenje, a Šarić je negirao krivicu.

U martu 2025. počelo je suđenje Darku Šariću za organizovanje ubistva šefova škaljarskog klana u Atini i na Krfu 2020. godine. Osim njega optužen je Veljko Belivuk.

 

Darko Šarić je u aprilu 2025. godine osuđen na šest godina zatvora za pokušaj diskreditacije svedoka saradnika Nebojše Joksovića, koji je nekada bio blizak Šarićev saradnik i ključni svedok na suđenju za šverc 5,7 tona kokaina. Međutim, sud je Šarića oslobodio optužbi da je dva puta planirao Joksovićevo ubistvo. Ovo je prvostepena presuda i Šarić ima pravo žalbe na nju.

Suđenje Darku Šariću - najnovije vesti

Protiv Darka Šarića u Srbiji se vodi više postupaka.

 

Najveći i najpoznatiji bilo je suđenje za organizovanje međunarodnog šverca oko 5,7 tona kokaina. Ovo je i jedini postupak koji je okončan – posle 12 godina suđenja Šarić je pravosnažno osuđen na 14 godina zatvora.

 

U aprilu 2025. Šariću je izrečena još jedna presuda, ali na koju ima pravo žalbe. Osuđen je na šest godina zatvora za pokušaj diskreditacije svedoka saradnika Nebojše Joksovića koji je bio ključni svedoka na suđenju za šverc 5,7 tona kokaina. Šarićev cilj je bio da Joksović izgubi status svedoka saradnika. Međutim, sud je Šarića u ovom slučaju oslobodio optužbi da je dva puta planirao Joksovićevo ubistvo.

 

Suđenje Šariću za pranje više od 20 miliona evra stečenih švercom kokaina i dalje traje. Optužnica je podignuta još 2010. godine. U ovom postupku Šarić je bio osuđen na devet godina zatvora, ali je 2022. presuda ukinuta i suđenje je počelo ispočetka.  

 

U martu 2025. počelo je još jedno suđenje Šariću – za organizovanje ubistva vođa škaljarskog kriminalnog klana u Grčkoj.

Suđenje za ubistvo vođa škaljarskog klana na Krfu i u Atini

Narko-bos Darko Šarić optužen je da je zajedno sa kriminalcem Veljkom Belivukom i vođom kavačkog klana Radojem Zvicerom 2020. organizovao likvidacije kriminalnih suparnika – vođa škaljarskog klana. Te godine su najpre u januaru u Atini likvidirani Stevan Stamatović i Igor Dedović, a nekoliko meseci kasnije na Krfu i Alan Kožar i plaćeni ubica Damir Hadžić. Za ova ubistva potrošeno je najmanje 3,4 miliona evra, vidi se iz dokumenata iz istrage.

 

Ključni dokazi u ovom postupku su poruke sa „skaj“ aplikacije na kojima su se kriminalci dogovarali oko ubistava.

 

Suđenje je počelo u martu 2025. godine, a sudije su prihvatile „skaj“ kao dokaz. Šarić i Belivuk su negirali krivicu.

Suđenje za planiranje ubistva svedoka saradnika

Darko Šarić oslobođen je optužbi za planiranje ubistva Nebojše Joksovića, ključnog svedoka saradnika iz postupka Šariću za šverc kokaina, ali je osuđen na šest godina zatvora za pokušaj diskreditacije Joksovića. Ovo nije konačna presuda i Šarić, kao tužioci, može da se žali Apelacionom sudu u Beogradu.

 

Nebojše Joskovića nekada je bio blizak Šarićev saradnik, ali je postao ključni svedok protiv njega u postupku za šverc 5,7 tona kokaina. Tužilaštvo je tvrdilo da je upravo zbog osvete Šarić 2020. planirao njegovo ubistvo. Pošto dva puta u tome nije uspeo, piše u optužnici, Šarić i saradnici pokušali su da ga diskredituju kako bi izgubio status svedoka saradnika. Plan je bio, tvrdi tužilaštvo, da mu „nameste” da je digao u vazduh automobil bivšeg saradnika s kojim je ušao u sukob.

 

Na zatvorkse kazne osuđeni su u Šarićevi saradnici. Njegov bivši advokat Dejan Lazarević osuđen na tri godine i šest meseci zatvora i zabranu bavljenja advokaturom u trajanju od šest godina. Šarićev rođeni brat Duško osuđen je na godinu dana zatvora, a blizak saradnik Bojan Stanojković tri i po godine.

 

Među optuženima su i trojica policajaca. Zbog zloupotrebe sužbenog položaja na po tri godine osuđeni su Danilo Stojanović i Milutin Radovanović, dok je Duško Mirković dobio dve i po godine za odavanje tajni. Svima je određena i petogodišnja zabrana rada u policiji.

Ključni dokazi u ovom postupku su poruke sa „skaj“ telefona koji je Šarić, kako tvrdi tužilaštvo, koristio dok je bio u pritvorskoj ćeliji u Beogradu. Ipak, istraga nikada nije otkrila ko mu je i kako dostavio ove telefone. Tokom celog suđenja advokati su pokušavali da ospore „skaj“ poruke.

 

U „skaj“ porukama citiranim u dokumentima iz istrage na ovom suđenju pominju se i nadimci Edo, Markus, Oskar, Nikola P. Ljudi koji su se krili iza njih, vidi se iz poruka, pomagali su grupi. Policija je, kako je otkrio KRIK u martu 2024. godine, identifikovala da su kriminalci nadimkom Edo zvali bivšeg ministra policije Nebojšu Stefanovića, a Markus je bio nadimak načelnika BIA Marka Parezanovića. Njih dvojica nisu procesuirani niti su se našli na optužnici sa Šarićem, a sud je odbio da ih sasluša i kao svedoke. I Stefanović i Parezanović negirali su da su koristili „skaj“ i bili u kontaktu sa kriminalcima.

 

Ko je Oskar policija nije otkrila, ali je deo javnosti nakon KRIK-ove priče posumnjao da je to predsednik države Aleksandar Vučić, što on nije ni demantovao, a ni potvrdio.

Međunarodni šverc kokaina, 14 godina zatvora za Šarića

Darko Šarić je 2022. pravosnažno osuđen na 14 godina zatvora zbog šverca oko 5,7 tona kokaina. Sud je tako potvrdio tvrdnje tužilaštva da je Šarić bio šef grupe koja je od 2005. do kraja 2009, kada je razbijena u međunarodnoj policijskoj akciji “Balkanski ratnik”, prošvercovala gotovo šest tona kokaina. Grupa je drogu prevozila skrivenu među sojom, cementom i drugim teretom, na prekookeanskim brodovima koji su bili pod njenom kontrolom ili u vlasništvu njenih članova. Bila je dobro hijerarhijski organizovana i imala je ogranke u više evropskih država, između ostalog, u Italiji, Sloveniji, Hrvatskoj. 

 

Suđenje je trajalo duže od decenije tri puta počinjalo ispočetka. 


Prvom presudom koja je doneta 2015. godine bio je osuđen na 20 godina zatvora, ali ju je Apelacioni sud ukinuo. Razlozi – sudije Apelacionog suda smatrale su da presuda nije jasno napisana, kao i da je Šariću trebalo suditi po blažem zakonu po kome je najviša kazna za ovo krivično delo 15 godina.

U ponovljenom suđenju Šarić je 2018. godine osuđen na 15 godina zatvora. Ovaj put Apelacioni sud je potvrdio presudu, ali se Šarić na nju žalio Vrhovnom kasacionom sudu – najvišoj sudskoj instanci. Ovaj sud prihvatio je Šarićeve argumente i ukinuo presudu, ali zbog formalnog propusta – dokazi na osnovu kojih je Šarić osuđen nisu dovedeni u pitanje.


U ponovljenom suđenju novo sudsko veće Apelacionog suda mu je smanjilo kaznu. Po novoj presudi osuđen je na 14 godina zatvora. Šarić je tako, iako je bio optužen kao šef kriminalne grupe, dobio manju kaznu od svog saradnika Gorana Sokovića kojem je bio šef i koji je osuđen na 15 godina zatvora.

Šarić i pranje novca: Bez presude 15 godina

Odmah nakon optužbi za šverc kokaina, Šarić je 2010. optužen i za pranje novca 22 miliona evra. Sa njim su optuženi advokati, bankari, ekonomisti koji su mu, prema istrazi tužilaštva, u tome pomogli. Kokainski novac, piše u optužnici, ulagan je kroz privatizaciju državnih firmi, hotela, kao i poljoprivrednih preduzeća od kojih su neka bila na ivici propasti. Šarić i njegovi saradnici kupili su, između ostalog, hotele „Vojvodina“ i „Putnik“ u Novom Sadu, hotel „Palić“ u Subotici, poljoprivredne kompanije „Mitrosrem“ iz Sremske Mitrovice, „Mladi borac“ iz Sonte i „Jedinstvo“ iz Gajdobre, kao i firmu „Bratstvo“ iz Preševa. Članovi grupe novac su ubacivali u legalne tokove kroz ugovore za fiktivne poslove i pozajmice koje su sklapale njihove firme, često skrivajući vlasništvo iza ofšor kompanija, utvrdilo je tužilaštvo.

 

Suđenje je počelo 2011, ali još nije okončano. Pratile su ga brojne opstrukcije.

 

Samo između septembra 2019. i juna 2020. suđenje je odloženo čak 26. puta. Razlozi su bili najrazličitiji: od traženja izuzeća sudija i tužilaca do nedolaska advokata u sud jer je postao deda.  

 

Tokom suđenja preminuo je važan svedok Mile Jerković. Jerković je bio kontroverzni biznismen koji je osuđivan zbog šverca cigareta. Pomagao je Šariću da novac zarađen od trgovine narkoticima ubaci i legalne tokove. Preminuo je od srčanog udara.

 

Šarić je 2020. osuđen na devet godina zatvora, ali je ovu presudu dve godine kasnije poništio Apelaconi sud i naložio novo suđenje koje i dalje traje.

Lažni pasoš i kazna koju Šarić nije odslužio

Darko Šarić je 2017. godine osuđen na tri meseca zatvora i novčanu kaznu od 5.000 dinara jer je 2007. godine na osnovu falsifikovanih dokumenata dobio hrvatsku ličnu kartu na ime Tomislav Savatović. 

 

Šarić ovu kaznu nije odslužio jer je slučaj zastareo. 

 

Treći osnovni sud u Beogradu mu je prvostepenu presudu izrekao 5. jula 2017, ali se Šarić na nju žalio Višem sudu. Bilo je potrebno čak četiri meseca da dokumentacija iz Trećeg suda stigne u Viši sud. U tom periodu slučaj je zastareo.

 

„Zastarelost krivičnog gonjenja je nastupila dana 18.10.2017. godine, nakon donošenja prvostepene presude, a pre nego što su spisi predmeta dostavljeni Višem sudu u Beogradu na postupanje po izjavljenim žalbama na presudu“, saopštio je Viši sud krajem 2017. godine.

Imovina koja se vodila na Svetlana Dimitrić, ranije Šarić:

Imovina koja se vodila na sestru Danijelu Šarić:

Imovina koja se vodila na brata Duška Šarića:

Imovina koja se vodila na majku Ivanku Šarić:

Imovina koja se vodila na bivšu suprugu Natašu Šarić:

Imovina Darka Šarića – šta mu je sve država oduzela

Nakon što je optužen 2010. godine, Šariću je zamrznuta imovina zbog sumnje da potiče od novca stečenog švercom kokaina. Ona mu je potom i trajno oduzeta, nakon što je presuda kojom je osuđen na 14 godina zatvora 2022. postala pravosnažna. 

 

Osim imovine koja se vodi na Šarića, zaplenjena je i imovina koja se vodila na njegovu nevenčanu suprugu, bivšu supruga, brata, sestru, majku, kao i na druge članove porodice. Šariću je oduzeto 1,7 miliona dinara i 8,5 hiljada evra. 

 

Šarić je samo u Sremskim Karlovcima imao više kuća od kojih je većina bila u poznatom naselju Tatarsko brdo:

Imovina koja se vodila na nevenčanu suprugu Lanu Popović:

Šariću su oduzeta preduzeća koja su u svom sastavu imala hotele i restorane (Konzorcijum pravnih lica „Maestraltours“ d. o. o. Budva i „Palić“ a. d. Subotica, Vojvodina AD), kao i akcije u firmama. Tako se na listi onoga šta je Šarić nekada imao nalazi se:

Preduzeća:

Knjiga o Darku Šariću

Kao rezultat višegodišnjeg rada na slučaju Šarić, urednik KRIK-a Stevan Dojčinović objavio je 2014. godine knjigu „Šarić – Kako je balkanski kokainski kartel osvojio Evropu“.  

 

U knjizi su opisani načini kako su balkanski narko-bosovi švercovali kokain, problemi na koje su nailazili, otkriveni detalji o poslu, prijateljstvu, vezama sa bitnim ljudima iz države koji su im pomagali i odavali poverljive informacije da su na radaru istražnih organa.

 

Opisana je i borba policije i drugih organa protiv ovakvih grupa, ne samo u Srbiji, već u drugim državama u kojima je balkanski kartel operisao – Italiji, Brazilu, Argentini, Urugvaju.

 

I sam Šarić je nakon predaje ne jednom suđenju rekao da autor knjige nije bio ostrašćen kada ju je pisao.

 

„Pored sve ove propagande, da li ste vi ikada doživeli u svojoj sudskoj praksi da dok traje suđenje, ljudi izdaju knjigu o meni. Nije ni završeno ništa, a pisac je rešio da se dokazuje na tuđoj nevolji, da pomaže tužiocu. Doduše, nije bio ostrašćen kao novinari inače. Recite mi da li je to normalno? Videli ste kako se ta knjiga reklamira, kaže se da se slomio klan, da se švercovalo, kao da je to sve gotovo“, rekao je Šarić pred sudom u februaru 2015. 

 

Knjiga u izdanju Samizdata B92 i Organized Crime and Corruption Project (OCCRP) trenutno ne može da se nađe u prodaji.

Mreža za istraživanje kriminala i korupcije

Mreža za istraživanje kriminala i korupcije

© 2024 Sva prava zadržana

011 420 43 04

062 85 03 266 (Signal)

Makenzijeva 46, 11111 Beograd, Srbija

Tvoja donacija nam pomaže da i dalje otkrivamo korupciju i kriminal, a mi uzvraćamo poklonima i različitim pogodnostima na portalu KRIK.

Pomozi nam da nastavimo da istražujemo!

Donacije možeš da uplatiš u pošti, banci ili preko PayPal-a