Šarić i Belivuk negirali da su organizovali ubistva u Grčkoj

Šarić i Belivuk negirali da su organizovali ubistva u Grčkoj

Darko Šarić (foto: KRIK)

Narko-bos Darko Šarić i kriminalac Veljko Belivuk danas su negirali da su organizovali četiri ubistva ključnih ljudi škaljarskog klana u Grčkoj 2020. godine. Današnje suđenje nastavljeno je pošto su odbijeni zahtevi optuženih za izuzeće sudija i tužilaca, a sudija Snežana Marković saopštila je i jednu važnu odluku – da će se „skaj” prepiske koristiti kao dokaz u ovom slučaju.

Piše: Sofija Parojčić

Sudija Marković započela je suđenje tako što je uručila advokatima optuženih odluku da se zahtevi njihovih branjenika sa prethodnog suđenja odbijaju. Vrhovna javna tužiteljka Zagorka Dolovac odbila je Belivukov zahtev za izuzeće tužilaca u ovom postupku, dok je Apelacioni sud odbio Šarićev zahtev za promenu sudija. Na ovo se požalio Belivuk.

„Zahtev je odbijen jer kaže da nisam dostavio dokaze. Tužiteljka Zagorka Dolovac to rekla. Za manje od 24 časa pregledala sto hiljada poruka i optužnicu protiv (Filipa) Koraća u Francuskoj pa je rekla da nisam dostavio dokaze”, prokomentarisao je Belivuk koji je na prethodnom suđenju optužio tužioce da štite njegovog kriminalnog suparnika Filipa Koraća, inače bliskog škaljarskom klanu.

Tokom izlaganja Belivuk je negirao da je organizovao ubistva u Grčkoj, ispravljao je tužioce za pogrešno transkribovanje naziva restorana i ulica u ovoj zemlji, dovodio u pitanje status svedoka i tvrdio kako ni na jednoj lokaciji u Grčkoj ne postoji DNK nekog od optuženih.

„Tužioci kažu da je kriminalna grupa formirana radi sticanja finansijske i druge koristi, ali nikome se u optužnici ne stavlja da je stekao ikakvu korist. Znači, ja organizujem kriminalnu grupu za sticanje koristi, ali nigde nema ni da sam pokušao da steknem korist. Šta su druge koristi? Tužilaštvo kaže da su vođe donosile odluke kada i ko treba da se liši života iz druge kriminalne grupe, ali nema koja je to druga kriminalna grupa”, rekao je Belivuk u svojoj odbrani.

U optužnici se navodi da su Belivuk i Šarić organizovali ubistva pripadnika drugih kriminalnih grupa kako bi u podzemlju preuzeli prevlast nad švercom droge. Osim Belivuka i Šarića, optužen je i šef kavačkog klana Radoje Zvicer, koji je i dalje u bekstvu.

Belivuk je, zatim, potvrdio da je bio u Atini pre i tokom ubistava, o čemu postoje izveštaji sa graničnog prelaza. 

„Boravio jesam, kao što sam 150, 200 puta pre toga, nisam izvršio krivično delo kao što nisam ni 150, 200 puta pre toga”, rekao je danas Belivuk.

Napomenuo je i da je ostavio „najzanimljivije za kraj”. Kako je rekao, tužilac je dao status svedoka trojici koji su otkrili detalje o ubistvima, ali i ispričali da su učestvovali u ovom zločinu, a da ih za to nije optužio. 

„Tužilac (Saša) Ivanić vrši zloupotrebu službenog položaja jer osobu koja mu prizna krivična dela naziva svedokom, a nije okrivljeni”, rekao je Belivuk.

Reč je o Srđanu Laliću, Bojanu Hrvatinu i Nikoli Spasojeviću koji su u drugom postupku, za sedam brutalnih ubistava, optuženi kao deo Beluvkove grupe, ali su sarađivali sa tužilaštvom pa se u tom slučaju vode kao okrivljeni svedoci.

Sudija je nakon ove Belivukove optužbe stala u zaštitu tužioca.

„Poslednji put Vas opominjem da ću Vas novčano kazniti ako budete nastavili da kvalifikujete radnje tužilaca kao krivična dela, prošli put sam Vam dozvolila kako bi objasnili zahtev za izuzeće”, rekla je sudija Marković.

Pošto je Belivuk istakao da nikada neće odgovarati na pitanja tužilaca, reč je dobio Šarić. Za razliku od Belivuka, Šarić je odbranu izneo kratko.

„Znam da zvuči kao foskula, ali stvarno ne znam od čega da se branim, nisam nikome davao pare. Ne poznajem nijednog optuženog sad sam ih sve upoznao ovde. Nisam ništa pisao, bio sam ovde u zatvoru”, rekao je Šarić kome se sudi da je bio jedan od finansijera četiri likvidacija u Grčkoj. 

Iako jeste u vreme ovih ubistava bio u pritvoru, tužilaštvo tvrdi da je imao pristup telefonu sa „skaj” aplikacijom preko koje se dopisivao sa članovima svog klana i davao im instrukcije u vezi sa švercom droge, ali i ubistvima.

Odbranu je danas iznelo još dvoje optuženih, a među njima i Dragan Tomić, optužen da je bio jedan od ubica škaljaraca Igora Dedovića i Stevana Stamatovića u Atini u januaru 2020. godine. On se kratko izjasnio, ali nije želeo da iznosi odbranu.

„U Grčkoj nikada nisam bio i to je sve što znam. Odbijam da odgovaram na pitanja tužilaca”, rekao je Tomić. Prema porukama sa „skaja”, Tomić je pripadnik čuvene ruske paravojne formacije Vagner.

Odbranu je iznela i jedina optužena u ovom slučaju – Nataša Dedić. Ona je, tvrdi tužilaštvo, pomogla grupi tako što je iznajmila automobil u Atini koji je njen bivši suprug Dejan Dedić koristio za praćenje žrtava. On je uhapšen u Grčkoj i postupak protiv njega se vodi tamo.

Dedić je negirala da je izvršila krivično delo i da je pripadnik kriminalne grupe. Rekla je da optužene ne poznaje i da ih je prvi put videla u sudnici. Tvrdi i da su je tužioci prisiljavali da potpiše sporazum o priznanju, što ona nije uradila.

„Ja sam lišena slobode zbog mog bivšeg supruga (Dejana Dedića) sa kojim sam se razvela 2017. godine. Ja se godinu dana nalazim u pritvoru za nešto što nisam uradila”, rekla je Dedić.

Ona tvrdi da se sa bivšim suprugom viđa „samo kad se on seti da deca postoje” i da ju je on pozvao da dođu u Atinu krajem 2019. godine kako bi video decu. On ju je, kako je rekla, tada pitao da li ima vozačku dozvolu, kako bi iznajmili automobil, ali da nije znala za šta će biti korišćen.

„Ja sam dala svoju svoju vozačku dozvolu, pasoš i svoj srpski broj. Drugi broj koji se pominje u ugovoru, taj nisam dala. On je platio, seli smo i vozili se”, rekla je Dedić i dodala da bivšeg supruga nije videla od tada pošto je on ubrzo i uhapšen u Grčkoj.

Optuženi će nastaviti da iznose odbrane na narednom suđenju, početkom aprila.

Sud prihvatio „skaj” kao dokaz

Sudija Snežana Marković saopštila je danas da je sudsko veće na čijem je čelu odbilo predloge advokata da se komunikacija sa „skaja” izbaci iz dokaza. 

„Po stavu veća radi se o zakonito pribavljenim ispravama po međunarodnoj pravnoj pomoći, koje će biti čitane, gledane i slušane, jer se sastoje od tekstva, zvuka i slika”, rekla je sudija Marković.

Advokati su takođe tražilii da se iz dokaza izbace i izveštaji u kojima je policija identifikovala ko je ko od optuženih na „skaj” aplikaciji. I ovaj predlog je odbijen.

Ovakav predlog je prihvaćen u drugom postupku koji se vodi protiv Šarića za planiranje ubistva i diskreditacije svedoka saradnika Nebojše Joksovića. Sudsko veće je tokom suđenja izbacilo izveštaje koji identifikuju Šarića i druge optužene, ne objašnjavajući zbog čega.

Aplikacija „skaj” bila je korišćena na globalnom nivou i njeni korisnici uglavnom su bili kriminalci koji su verovali da preko nje mogu potpuno bezbedno da komnuniciraju. „Skaj” poruke je, međutum, dešifrovala francuska policija i kasnije slala različitim zemljama po zahtevima za međunarodnu pravnu pomoć. U Srbiji su poslednjih godina u gotovo svim velikim slučajevima organizovanog kriminala prepiske sa „skaja” među ključnim dokazima. 

Likvidacije u Grčkoj

Ubistva u Atini i na Krfu ujedinila su čak tri kriminalna klana. U njihovoj pripremi, tvrdi tužilaštvo, učestvovali su kavački klan, na čelu sa Radojem Zvicerom, ali i grupe narko-bosa Darka Šarića i kriminalca Veljka Belivuka. Prema onome što je tužilaštvo otkrilo iz „skaj” poruka, oni su za ove zločine angažovali niz svojih saradnika, a ovi poduhvati koštali su ih najmanje 3,4 miliona evra.

U Atini su u januaru 2020. likvidirali dva ključna čoveka suparničkog škaljarskog klana – Stevana Stamatovića i Igora Dedovića, a na leto iste godine, na Krfu, i glavnog ubicu ovog klana Alana Kožara i njegovog saradnika Damira Hadžića, navodi se u optužnici. 

Za ova ubistva, tužilaštvo je podiglo optužnicu tek u avgustu prošle godine, iako je crnogorsko tužilaštvo još krajem 2022. na osnovu „skaj” poruka osumnjičilo deset svojih državljana zbog učestvovanja u ovim ubistvima.

KRIK je još početkom 2023. godine otkrio detalje ubistava na Krfu – prema „skaj” porukama, ubistva Kožara i Hadžića koštala su skoro 1,5 miliona evra, a pronađeni su jer ih je prodao Kožarev bliski saradnik.

Šta još otkrivaju „skaj” poruke?

Iako je KRIK nekoliko puta pisao o vezama kriminalaca sa visokim državnim funkcionerima koje se vide u „skaj” porukama, tužilaštvo se ovim nije bavilo.

KRIK je prošle godine otkrio da je policija u „skaj” porukama utvrdila da su Šarić i njegovi saradnici nadimcima Edo i Markus nazivali bivšeg ministra policije Nebojšu Stefanovića i načelnika Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Marka Parezanovića. Njih dvojica su, kako se vidi u dokumentima iz istrage, pomagali grupi. Stefanović i Parezanović su ovo negirali.

Parezanović je, vidi se iz „skaj” poruka, grupi bio i veza do Oskara – moćnog funkcionera kojeg su opisivali kao jedinog koji je mogao da utiče na sudije i pomogne Šariću oko presude u postupku za šverc kokaina. Policija i tužilaštvo nisu utvrdili ko se krije iza ovog nadimka, ali je javnost u njemu prepoznala predsednika države Aleksandra Vučića, koji je rekao da je on možda Oskar, ali da nije potpuno siguran. 

KRIK je nedavno objavio i „skaj” prepiske Šarićevog saradnika Miloša Pandrca koje otkrivaju sukobe u Srpskoj naprednoj stranci i borbu za milionske državne poslove. Sa jedne strane sukoba, kako se vidi iz poruka, nalazili su se tada gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i biznismen Dragoljub Zbiljić, a sa druge kontroverzni biznismen Zvonko Veselinović, kome je bio blizak kum predsednika Srbije Nikola Petrović. Poruke otkrivaju i da su se ove struje borile za naklonost predsednikovog brata Andreja Vučića.

Pročitajte više o slučaju Šarić:

Detalji optužnice: Šarić i Zvicer angažovali Vagnerovca za ubistva u Atini

Skaj poruke: ubistvo na Krfu

Detalji istrage protiv Šarića: Snajper za ispraćaj svedoka saradnika na „dug put”

Skaj poruke: Borba u novosadskom SNS-u oko novca i naklonosti Andreja Vučića

Comments are closed.

Pomozi nam da nastavimo da istražujemo!

Donacije možeš da uplatiš u pošti, banci ili preko PayPal-a