Advokati policajaca optuženih da su članovi grupe Darka Šarića koja je planirala ubistvo i diskreditaciju svedoka saradnika Nebojše Joksovića danas su u završnim rečima istakli da su njihovi klijenti sve radili u interesu službe i da su o tome bili obavešteni nekadašnji ministar policije Nebojša Stefanović i načelnik BIA-e Marko Parezanović. KRIK je pre godinu dana otkrio da je policija utvrdila da su Stefanovića i Parezanovića članovi Šarićeve grupe u „skaj“ porukama nazivali Edo i Markus, kao i da su im dvojica funkcionera pomagala. Suđenje Šariću bliži se kraju – nakon što svi advokati i optuženi iznesu završne reči, očekuje se presuda.
Piše: Sofija Parojčić
Advokati Veljko Delibašić i Vladan Živković koji brane bivšeg načelnika Službe za kriminalističko-obaveštajne poslove Danila Stojanovića i njegovog zamenika Milutina Radovanovića danas su u završnim rečima naveli da oni nisu zloupotrebili svoj položaj već da im je posao to nalagao – da se druže sa sada optuženima i od njih prikupljaju informacije.
„Oni nisu bili policajci, nego špijuni što je prva i osnovna greška optužnice. Obaveštajci moraju da se druže sa ljudima i da ih ‘vaćare’ za informacije“, rekao je Delibašić.
Šarić je, tvrdi tužilaštvo, preko Stojanovića i Radovanovića pokušao da uruši kredibilitet svedoka saradnika Joksovića – ideja je bila da se Joksović lažno optuži da je naručio ubistvo svog bivšeg saradnika. Tako su dvojica policajaca, kako piše u optužnici, pozivali svoje kolege iz policije, davali im lažne informacije i usmeravali istragu ka Joksoviću kako bi bio lažno optužen.
Policajci su, kako tvrdi tužilaštvo, uspeli da izbave iz pritvora huilgana Uroša Radovanovića (ranije Mišić) koji je takođe optužen, dostavljali poverljive informacije Šarićevoj grupi, ali su i pomagali Šarićevom bratu Dušku Šariću da aplicira za srpsko državljanstvo.
„Je l’ su mu sredili državljanstvo? Nisu. Dakle, lagali su ga, nisu mu učinili ama baš ništa“, rekao je danas advokat Delibašić.
Delibašić je podsetio da sudsko veće nije prhvatilo njegov predlog da se kao dokazi izvedu dokumenti sa obeležjima službene i državne tajne. U pitanju je dokumentacija, kako je rekao, u kojoj su Stojanović i Radovanović zabeležili sve svoje susrete i informacije koje su dobili od pojedinih optuženih.
On je napomenuo da su o njihovim susretima bili obavešeni bivši ministar policije Nebojša Stefanović i načelnik sektora bezbednosti BIA-e Marko Parezanović.
„Zbog čega niste ispitali sve svedoke, od bivšeg ministra (Stefanovića), do načelnika BIA (Parezanovića), do konobara“, pitao je sudije Delibašić, kako je objasnio, retorički.
Krajem novembra prošle godine, sudija Zoran Šešić saopštio je da je veće odbilo Delibašićev predlog da se Stefanović i Parezanović saslušaju, ne obrazlažući zbog čega je takva odluka doneta. Ovu dvojicu funkcionera, kako je utvrdila policija, članovi Šarićeve grupe su u „skaj“ porukama nazivali Edo i Markus i za njih su činili različite usluge.
Danas je završne reči izneo i advokat Milenko Cvijović koji brani bivšeg inspektora SBPOK-a Duška Mirkovića, za kojeg tužilaštvo tvrdi da je Šarićevom advokatu Dejanu Lazareviću odavao poverljive informacije o praćenju Šarićeve grupe tokom 2020. godine.
On je danas u sudnici rekao da Mirković nije imao pristup informacijama koje su označene kao strogo poverljive, kao i da nije bio član policijske radne grupe „Ris” koja je pratila Šarićeve saradnike.
„Nekoga je trebalo žrtvovati zarad pravog krivca, to je moje mišljenje“, rekao je Cvijović.
Sva trojica optuženih policajaca ranije su negirali optužbe.
Na jučerašnjem suđenju deo advokata izneo je završne reči. Šarićevi advokati su rekli da Šarić nikako nije mogao da utiče na Joksovićev status svedoka saradnika, ali su i ukazali na njihove sumnje u legitimnost ključnog dokaza tužilaštva – porukama sa „skaj“ aplikacije.
Prethodno su i tužioci Vojislav Isailović i Goran Jović iznosili završne reči u kojima su čitali „skaj“ poruke i za Šarića tražili 15 godina zatvora. U njima, međutim, nisu pominjali veze koje je Šarićeva grupa imala sa vrhom države, kako se to vidi iz „skaj“ poruka.
Tužilaštvo zna da su Edo i Markus funkcioneri
Kada je prošle godine KRIK objavio dokument u kojem je policija identifikovala Stefanovića i Parezanovića kao Eda i Markusa, kako su ih na „skaju” nazivali optuženi članovi grupe, tužilaštvo je potvrdilo da poseduje ovaj dokument još od aprila 2022. godine, ali ipak nije pokrenulo postupak. Kazali su da im policija nije dostavila dodatne dokaze za svoje tvrdnje.
Šarić je, prema podacima iz istrage, preko svojih ljudi želeo da utiče na veće Apelacionog suda koje je odlučivalo o njegovoj žalbi na presudu za šverc gotovo šest kokaina, a na čijem je čelu bio sudija Milimir Lukić.
Markus, odnosno Parezanović, pokazuju „skaj“ poruke, organizovao je sastanak u BIA-i kojem je osim policajaca Stojanovića i Radovanovića, prisustvovao i predsednik Apelacionog suda Duško Milenković. On im je, kako se vidi iz poruka, objasnio da na sudiju Lukića može da se utiče samo institucionalno, kao i da njihov problem može da reši samo moćni funkcioner – osoba koju su nazivali Oskar.
Policija u ovom dokumentu nije identifikovala Oskara, ali je deo javnosti posumnjao da se radi o predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, koji je rekao da nije sasvim siguran da li je on Oskar.
Tokom suđenja su više puta pročitane poruke u kojima se pominju Edo, Markus i Oskar, ali ni u jednom trenutku tužioci nisu objasnili ko se krije iza ovih nadimaka.
Stefanović, Parezanović i Milenković negirali su da su pomagali Šariću.
KRIK je prošlog meseca objavio i „skaj“ poruke bitnog Šarićevog saradnika Miloša Pandrca. One su otkrile da je Pandrc blizak uticajnom SNS biznismenu Dragoljubu Zbiljiću čije firme godinama unazad dobijaju vredne državne poslove. Njih dvojica su ugovarali zajedničke poslove, ali je Pandrc i savetovao biznismena kako da se ophodi prema članovima iz suparničkog SNS tabora u kome su bili kriminalci Zvonko Veselinović i Goran Kovačević Goranac.
Zbiljićevoj struji, prema ovim porukama, bio je blizak i premijer u ostavci Miloš Vučević, i imala je podršku brata predsednika Srbije Andreja Vučića.
Iako u Pandrcevim „skaj“ porukama pominju i događaji za koje je Šarićeva grupa optužena, tužilaštvo je njega zaobišlo u istrazi. Tako se nije bavilo ni političkoj korupciji koju su otkrile njegove poruke.
Istraga protiv Šarića zbog ubistava
Kada je Šarić pre dve godine uhapšen, saopšteno je da se sumnjiči da je učestvovao u ubistvu njegovog bivšeg saradnika Milana Milovca Cigle u Ekvadoru 2020. godine. Više o ovom ubistvu pročitajte ovde.
Ipak, skoro tri godine kasnije, tužilaštvo i dalje nije podiglo optužnicu protiv Šarića zbog Milovčevog ubistva.
U avgustu prošle godine protiv Šarića je podignuta optužnica za nekoliko ubistava u Grčkoj 2020. godine – on, šef kavačkog klana Radoje Zvicer i Veljko Belivuk, kome se sudi za više ubistava, označeni su kao organizatori likvidacija članova škaljarskog klana Igora Dedovića i Alana Kožara, kao i dvojice njihovih saradnika u Atini i na Krfu. Više o ubistvu Kožara i Dedovića pročitajte ovde.