Šarićevi advokati u završnim rečima ponovo pokušali da ospore „skaj“ poruke

Šarićevi advokati u završnim rečima ponovo pokušali da ospore „skaj“ poruke

Darko Šarić (foto: KRIK)

Advokati Darka Šarića na suđenju za planiranje ubistva i pokušaj diskreditacije svedoka saradnika Nebojše Joksovića u završnim rečima ponovo su pokušali da ospore poruke sa skaj aplikacije koje su glavni dokaz u ovom postupku. Oni su tražili oslobađajuću presudu Šariću u postupku koji je stigao do samog kraja. Nisu spomenuli nijednog od funkcionera koji su, kako upravo skaj poruke otkrivaju, pomagali Šarićevu grupu. 

Piše: Sofija Parojčić

U sudnici Višeg suda u Beogradu danas je šestoro advokata koji brane Šarića i druge optužene tri sata iznosilo završne reči. Ono o čemu su pričali uglavnom se svodi na jednu stvar – njihov pokušaj da ubede sudije da poruke sa „skaj“ aplikacije ne bi trebalo da budu dokaz u ovom postupku.

Ove poruke predstavljaju ključne dokaze tužilaštva protiv Šarića kome se sudi da je dva puta planirao Joksovićevu likvidaciju, kao i da je pokušao da ga diskredituje kako bi izgubio status svedoka saradnika.

„Sada se nalazimo u društvenim okolnostima kada je vapaj za pravdom u Srbiji veliki  – ovo (sudsko) veće ima istorijsku šansu“, rekao je Šarićev advokat Dalibor Katančević i predložio sudijama da oslobode Šarića.

Katančević je istakao da niko, pa ni Šarić, nije mogao da utiče na to da Joksović više ne bude svedok saradnik u postupku protiv Šarića za ,eđunarodni šverc kokaina.

„Nikako nije mogao da izgubi status, kamen temeljac u ovoj optužnici je iluzivan“, rekao je osvrnuvši se na tvrdnje tužilaštva da je Šarić planirao likvidaciju i diskreditaciju Joksovića. 

Katančević je napomenuo i da su pojedini optuženi bili „na merama“ odnosno prisluškivani i praćeni u Srbiji i kako je „čudno“ da tužilaštvo, kako je rekao, ne poseduje dodatne dokaze osim poruka sa „skaja“ – koje su stigle iz francuskog suda.

„Nemate nijednu fotografiju, a sve vreme čovek na merama – jedino ako je duh“, rekao je ovaj advokat o optuženom Aleksandru Boškoviću, iako su se u sudnici tokom iznošenja dokaza prikazivale fotografije prikupljene tokom njegovog praćenja. 

Kao argument da je „skaj“ nelegitiman dokaz, Katančević je danas govoro o tri presude Evropskog suda za ljudska prava koje se tiču tri različite aplikacije za bezbednu komunikaciju – od kojih nijedna nije „skaj“. 

Inače, na jednom od prethodnih suđenja advokati su priložili jednu od ovih presuda Evropskog suda i tada tražili da se „skaj“ ne koristi kao dokaz, ali je sudsko veće ovaj predlog odbilo.

Šarićev drugi advokat Marko Janković takođe je veći deo svojih završnih reči posvetio „skaj“ aplikaciji – on je govorio o tome da, navodno, tužilaštvo ove poruke čuva u eksel tabeli i da svako može da ih menja.

„Bio sam na uvidu, svi znamo da (tabela) može da se menja – svaki put sam bio u iskušenju da ih sve promenim“, rekao je Janković.

Još jedan Šarićev advokat Aleksa Stanković tražio je da se njegovom klijentu zatvorski pritvor zameni kućnim, a da se Darkovom bratu Dušku Šariću ukine mera zabrane napuštanja Srbije. Sudsko veće će o ovome odlučiti nakon iznošenja završnih reči.

Završne reči izneo je i advokat Đorđe Tomić, koji brani Šarićevog nekadašnjeg advokata takođe optuženog u ovom slučaju – Dejana Lazarevića. On je rekao da „kriminalna grupa ne postoji i da je to sve mašta tužilaštva“.

Na prethodnim suđenjima završne reči izneli su tužioci Goran Jović i Vojislav Isailović – u njima su čitali poruke koje su optuženi razmenjivali preko aplikacije „skaj“ i tražili su 15 godina zatvora za Šarića.

Advokati sutra nastavljaju da iznose završne reči, nakon čega će doći red na optužene – posle njih, očekuje se presuda u ovom postupku. 

Funkcioneri u „skaj“ prepiskama

KRIK je pre godinu dana otkrio da je policija utvrdila da su Šarić i njegovi saradnici bili u kontaktu sa ljudima koje su u „skaj“ porukama nazivali nadimcima Edo i Markus – a iza kojih se kriju bivši ministar policije Nebojša Stefanović i načelnik Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Marko Parezanović. 

Njih dvojica su, kako se tvrdi u dokumentima iz policijske istrage i porukama sa „skaja“, pomagali Šarićev narko-kartel. Dostavljali su grupi poverljive podatke iz policije i BIA-e, ali su i pomagali kriminalcima da nađu način kako da izvrše pritisak na sudije su sudile Šariću za šverc kokaina. 

Šarićevi saradnici sastali su se, kako otkrivaju „skaj“ poruke, čak i sa predsednikom Apelacionog suda Duškom Milenkovićem koji im je dao savete kako da se izvrši pritisak na sudiju Milimira Lukića, koji je u tom trenutku odlučivao o Šarićevoj presudi.

Svi oni su javno negirali da su činili usluge za Šarićev kartel.

U porukama se takođe pominje i Oskar – opisan kao moćni funkcioner koji jedini može da utiče na sudije. Njega, međutim, policija nije identifikovala. Deo javnosti je posumnjao da je Oskar nadimak za predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali je Vučić izjavio da nije potpuno siguran da li je to on.

Tužilaštvo za organizovani kriminal se, međutim, uopšte nije bavilo ovim korupcionaškim delom slučaja Šarić i nije pokušalo da procesuira one koji su iz vrha vlasti pomagali narko-kartel.

Ipak, poruke u kojima se pominju Edo, Markus i Oskar pročitane su više puta tokom suđenja, ali tužioci nijednom nisu objasnili ko se krije iza ovih nadimaka, iako su to činili za ostale nadimke koje je grupa koristila.

KRIK je prošlog meseca objavio i sadržaj skaj poruka bitnog Šarićevog saradnika Miloša Pandrca koje dodatno otkrivaju veze koje je kartel imao u vrhu SNS-a. Pandrc je, prema porukama, jako blizak jednom od najuticajnijih SNS biznismena Dragoljubu Zbiljiću — vlasniku kompanija koje dobijaju ogromne državne ugovore „Južne Bačke“ i „Elektromontaže“. Njih dvojica su ugovarali zajedničke poslove, a podršku su imali od premijera u ostavci Miloša Vučevića.

Ova grupacija se oko poslova borila sa suparničkom SNS strujom u kojoj su se nalazili kriminalci Zvonko Veselinović i Goran Kovačević Goranac, a njima je navodno bio blizak predsednikov kum Nikola Petrović.

Brat predsednika Srbije, prema porukama, dao je podršku grupi okupljenoj oko Zbiljića.

Tužilaštvo je, međutim, zaobišlo Pandrca u istrazi Šarićeve grupe i nije se bavilo informacijama o političkoj korupciji koje se nalaze u njegovim porukama.

Šarić i ubistva

Osim planiranja ubistva i diskreditacije Joksovića, protiv Šarića se vodi odvojeni postupak u kojem je optužen da je naručio četiri ubistva.

Optužnica protiv Šarića podignuta je u avgustu prošle godine, a prema njoj on stoji iza ubistava šefova suparničkog škaljarskog klana Igora Dedovića i Alana Kožara, kao i dvojice njihovih saradnika, koja su se u Atini i na Krfu tokom 2020. godine. Više o ovome pročitaj ovde.

Tužilaštvo poseduje dokaze i da je Šarić umešan u ubistvo njegovog bivšeg bliskog saradnika Milana Milovca Cigle u Ekvadoru 2020. godine. Za ovo, međutim, do danas nije optužen.

Više o ubistvu Milovca pročitajte ovde.

Comments are closed.

Pomozi nam da nastavimo da istražujemo!

Donacije možeš da uplatiš u pošti, banci ili preko PayPal-a