Završeno suđenje Šariću, presuda sredinom aprila

Darko Šarić (foto: KRIK)

Podeli:

Iznošenjem završnih reči nekoliko optuženih i advokata danas je, posle nešto više od godinu i po dana trajanja, završeno suđenje narko-bosu Darku Šariću za planiranje ubistva i pokušaj diskreditacije svedoka saradnika Nebojše Joksovića. Sudija Zoran Šešić najavio je objavljivanje presude sredinom aprila.

Piše: Sofija Parojčić

Za govornicu u sudnici Višeg suda u Beogradu danas je, između ostalih, stao Šarićev brat Duško, koji je optužen da je „čuvao novac“ i finansirao grupu. On je rekao da nije izvršio nijedno krivično delo koje se spominje u optužnici i negirao da je imao „skaj“ aplikaciju za bezbednu komunikaciju. Poruke sa ove aplikacije predstavljaju ključne dokaze u postupku, jer tužilaštvo tvrdi da su optuženi preko ove aplikacije komunicirali i pravili kriminalni plan.

„Ja sam na optužnici samo zbog jednog razloga – jer mi je Darko brat. I Bogu hvala što mi je podario takvog brata. U Crnoj Gori sam bio u pritvoru četiri godine – držali su me zbog nečega što nisam potpisao, a za šta sam pravosnažno oslobođen. Ovde su me držali zbog nečega što nisam pisao“, rekao je Šarićev mlađi brat tražeći za sebe oslobađajuću presudu. Dušku se ranije u Crnoj Gori sudilo zbog pranja para, ali je 2018. godine pravosnažno oslobođen.

Duško Šarić (foto: KRIK)

Osim Duška Šarića, danas su završne reči izneli i optuženi Duško Mirković, Milan Vučinić, Uroš Radovanović i njegov advokat. Optuženi su negirali da su izvršili krivična dela i od sudskog veća zatražili da ih oslobodi optužbi. 

Ovim je suđenje Šariću i njegovim saradnicima, nakon nešto duže od godinu i po dana, praktično završeno. Predsedavajući sudija Zoran Šešić najavio je objavljivanje presude za 14. april.

Šarić je optužen da je dva puta planirao ubistvo Nebojše Joksovića, ključnog svedoka saradnika tužilaštva u slučaju koji se vodio protiv Šarića za šverc gotovo šest tona kokaina. Prema optužnici, Šarić je pokušao i da utiče na njegov status svedoka saradnika, tako što je želeo da ga okrivi za eksploziju automobila u Valjevu 2020. godine. 

Tužioci Vojislav Isailović i Goran Jović su na jednom od prethodnih suđenja u završnim rečima tražili 15 godina zatvora za Šarića. Oni su tada čitali poruke sa aplikacije „skaj“, za koju tvrde da je Šarićeva grupa koristila kako bi dogovarali Joksovićevu likvidaciju. 

„Uvereni smo da je potpuna vera okrivljenih u bezbednost ‘skaj’ aplikacije dovela do toga da su sami sebi oslikali svoju osudu“, rekao je tada tužilac Isailović.

Poruke sa „skaja“ predstavljaju ključne dokaze u ovom postupku, a srpskim organima stigle su od kolega iz Francuske koji su ih dešifrovali 2021. godine.

Advokati su u završnim rečima izneli sumnju u zakonitost „skaja“ kao dokaza, tvrdeći, između ostalog, da tužilaštvo ove poruke čuva u eksel tabeli i da svako može da ih menja. Rekli su i da Šarić nikako nije mogao da utiče na Joksovićev status svedoka saradnika. 

Juče je završne reči izneo i Šarić, a u njima je pohvalio sudsko veće i rekao da su mu oni vratili osećaj za pravičnost tokom suđenja. On je pozdravio i njihovu odluku iz novembra 2023. kada su iz dokaza izbacili policijske izveštaje o identifikaciji članova grupe na „skaj“ aplikaciji – ovaj potez praktično znači da se ne zna ko se od optuženih krio iza kog nadimka na „skaju“ i ko je slao koju poruku. 

Tokom istrage policija je u porukama sa „skaja“ došla do imena dvojice visokih funkcionera – bivšeg ministra policije Nebojše Stefanovića i načelnika u BIA Marka Parezanovića, ali tužilaštvo njihovu ulogu nije ispitalo niti ih saslušalo kao svedoke. 

Tužilaštvo ignoriše uloge funkcionera

Na optužnici za planiranje ubistva i diskreditacije svedoka saradnika našla su se trojica policajaca. Dvojica su, tvrdi tužilaštvo, imali važnu ulogu, a to su nekadašnji načelnik Službe za kriminalističko-obaveštajne poslove Danilo Stojanović i njegov zamenik Milutin Radovanović.

Tužilaštvo tvrdi da su njih dvojica činili razne usluge za Šarića, a da ih je za to on plaćao. Oni su negirali optužbe i u više navrata na sudu napomenuli da su samo radili svoj posao, kao i da su sa time bili upoznati visoki državni funkcioneri.

„Nisu saslušani ni oni koje smo predlagali. Eda i Markusa nisu saslušali iako su ih identifikovali“, rekao je juče Stojanović tokom iznošenja završnih reči.

Policija je još 2022. otkrila da su Edo i Markus nadimci za bivšeg ministra policije Nebojšu Stefanovića i načelnika u Bezbednosno-informativnoj agenciji Marka Parezanovića, otkrio je KRIK u martu prošle godine

Nebojša Stefanović, bivši ministar policije (foto: skrinšot)

Prema „skaj“ porukama, Edo i Markus su pomagali Šariću da, između ostalog, utiče na odluku sudija Apelacionog suda u vezi sa slučajem koji se vodio protiv njega zbog šverca kokaina. Zbog ovoga su navodno Stojanović, Radovanović i Parezanović imali sastanak u prostorijama BIA sa predsednikom Apelacionog suda Duškom Milenkovićem. On im je, kako se vidi iz poruka, rekao da na sudije može da utiče jedino funkcioner kojeg su nazivali Oskar.

Oskar je u „skaj“ porukama opisan kao moćna ličnost u Srbiji, koja odlučuje o svemu i može da utiče čak i na sudije. U dokumentu koji je KRIK objavio policija nije identifikovala Oskara, ali je deo javnosti posumnjao da se radi o predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću. Predsednik je potom rekao kako nije siguran da li se ovaj nadimak odnosi na njega.

Stefanović, Parezanović i Milenković negirali su da su imali kontakte sa kriminalcima, kao i da su im činili usluge. 

Iako je tužilaštvo potvrdilo da poseduje dokument u kojem su Edo i Markus identifikovani, ali i poruke u kojima se pominju oni i Oskar, oni se nisu bavili njihovim ulogama u ovom slučaju. Tokom suđenja tužioci nisu govorili o funkcionerima, a kada su čitane poruke u kojima se njihovi nadimci pominju nisu objasnili ko se krije iza njih – iako je to policija ranije utvrdila. 

Politička korupcija u „skaj“ porukama

KRIK je u februaru objavio i poruke sa „skaja“ Šarićevog saradnika Miloša Pandrca, a koje otkrivaju kako funkcionišu koruptivni poslovi na najvišem nivou u državi, kao i da kontroverzni biznismeni utiču na to ko će da zauzme važne pozicije u policiji i državi. 

Ove poruke, međutim, nisu deo nijedne istrage i tužilaštvo tvrdi da ih ne poseduje.

Pandrc je, prema porukama iz 2020. godine, blizak jednom od najuticajnijih biznismena bliskim SNS-u Dragoljubu Zbiljiću – vlasniku  „Južne Bačke“ i „Elektromontaže“, kompanija koje dobijaju ogromne državne ugovore. Njih dvojica su, vidi se iz poruka, imali podršku od tadašnjeg gradonačelnika Novog Sada, a doskorašnjeg premijera Miloša Vučevića. 

Ova grupa se, zaključuje se iz poruka, oko poslova borila sa suparničkom SNS strujom u kojoj su se nalazili Zvonko Veselinović i Goran Kovačević Goranac. Njima je navodno bio blizak predsednikov kum Nikola Petrović.

U porukama se pominje i predsednikov brat Andrej Vučić, koji je navodno pružao podršku grupi koju su činili Zbiljić i Vučević.

KRIK je kontaktirao sve osobe koje se pominju u porukama, ali oni ili nisu želeli da razgovaraju s novinarima ili nisu odgovorili na pitanja.

Nakon objavljivanja teksta, tužilaštvo je od policije zatražilo poruke sa „skaja“ koje je Pandrc slao, ali ih još nije dobilo.

Optužbe za ubistva u Grčkoj

Šariću je nedavno počelo i suđenje za naručivanje ubistava četvorice ključnih ljudi škaljarskog klana koji su likvidirani u Grčkoj 2020. godine. 

Osim Šarića, kao organizatori likvidacija optuženi su i kriminalci Veljko Belivuk i vođa kavačkog klana Radoje Zvicer. U optužnici se navodi da su ubistva organizovali kako bi u podzemlju preuzeli prevlast nad švercom droge. Šarić i Belivuk su negirali optužbe, dok je Zvicer u bekstvu i sudi mu se u odstustvu. Više o ovom slučaju pročitajte ovde.

Pročitajte:

Kompanija „Skaj” angažovala srpske kriminalce da prodaju telefone za tajnu komunikaciju

Detalji istrage protiv Šarića: Snajper za ispraćaj svedoka saradnika na „dug put”

Detalji optužnice: Šarić i Zvicer angažovali Vagnerovca za ubistva u Atini

Skaj poruke: ubistvo na Krfu

Skaj poruke: Borba u novosadskom SNS-u oko novca i naklonosti Andreja Vučića

Mreža za istraživanje kriminala i korupcije

Mreža za istraživanje kriminala i korupcije

© 2024 Sva prava zadržana

011 420 43 04

062 85 03 266 (Signal)

Makenzijeva 46, 11111 Beograd, Srbija

Tvoja donacija nam pomaže da i dalje otkrivamo korupciju i kriminal, a mi uzvraćamo poklonima i različitim pogodnostima na portalu KRIK.

Pomozi nam da nastavimo da istražujemo!

Donacije možeš da uplatiš u pošti, banci ili preko PayPal-a