Kosovska policija zaplenila Milanu Radoičiću vilu i restoran

Kosovska policija zaplenila Milanu Radoičiću vilu i restoran

Restoran „Grej“ u Severnoj Mitrovici čiji je vlasnik Milan Radoičić (foto: KoSSev)

Kosovska policija danas je po nalogu posebnog odeljenja Osnovnog suda u Prištini zaplenila imovinu Milanu Radoičiću, kontroverznom biznismenu i nekadašnjem potpredsedniku Srpske liste. Kako je preneo portal KoSSev, Radoičiću su zaplenjeni vila na jezeru Gazivode, restoran „Grej“ i stan u zgradi iznad restorana u Severnoj Mitrovici. Imovina je oduzeta u sklopu istrage o napadu u selu Banjska iz septembra prošle godine kada je ubijen jedan kosovski policajac i tri srpska napadača, a Radoičić je označen kao organizator grupe. 

Piše: Jelena Radivojević

„Po nalogu suda konfiskuje se restoran ‘Grej’ i apartman na šestom spratu zgrade iznad u severnom delu Mitrovice. Takođe, konfiskuje se i njegova vila na Gazivodama u Zubinom Potoku“, potvrdio je za KoSSev zamenik komandira kosovske policije Veton Eljšani.

Novinari KoSSeva koji su na licu mesta izveštavaju da se iz restorana iznose piće i hrana, kao i da je iznet i jedan laptop, aparat za elektronsko plaćanje i preparirani vuk. Ujedno, stolice i stolovi se iz bašte unose u restoran.

Kosovska ministarka pravde Aljbuljena Hadžiju juče je saopštila da su službenici Agencije za konfiskaciju imovine započeli sprovođenje konačnog naloga zabrane raspolaganja oduzetom imovinom u slučaju Banjska. Tada su u oružanom sukobu ubijeni jedan kosovski policajac i troje Srba, a odgovornost za napad kasnije je preuzeo Radoičić.

Ubrzo nakon događaja u septembru prošle godine u Banjskoj, kosovska policija zaplenila je oružje i vojnu opremu i pretresala objekte koje su koristili osumnjičeni, između ostalog i stan Milana Radoičića. Tada su u podzemnoj garaži zgrade zaplenili više vozila od kojih su dva sa beogradskim registarskim oznakama i jedan kvad bez tablica.

Od tada je i vila na jezeru Gazivode za koju policija tvrdi da je Radičićeva, pod njihovom kontrolom.

Nakon takozvanog „plombiranja“ restorana i stana, oglasila se i Srpska lista i navela da se radi o neosnovano oduzetom domu i krovu nad glavom Radoičićevoj deci.

„Klasičan etnički motivisan progon maloletnika samo zato što su deca Srbina koji ne pristaje na Kurtijev zulum, a to je ujedno nastavak iseljavanja Srba sa Kosova i Metohije pod pritiskom režima u Prištini uz blagonaklon stav nekih međunarodnih predstavnika“, saopštila je danas Srpska lista.

Slučaj „Banjska“

Krajem septembra u selu Banjska na severu Kosova grupa od oko sto naoružanih muškaraca predvođena Milanom Radoičićem, tokom noći blokirala je most, što je izvelo kosovsku policiju na lice mesta. Tada je ubijen jedan policajac, nakon čega je usledila pucnjava u kojoj su ubijena trojica napadača. Radoičić i deo njegove grupe povukli su se potom u manastir Banjska, a odatle su kroz šumu pobegli u Srbiju.

Kosovska policija je uhapsila trojicu napadača, ali je grupa iza sebe ostavila arsenal oružja, za koje kosovske institucije tvrde da potiče iz vojnih skladišta Srbije.

To je jedan od dokaza koje kosovski zvaničnici iznose da potkrepe tvrdnje da je država Srbija umešana u, kako tvrde, teroristički napad i pokušaj rušenja ustavnog poretka, dok su se srpski političari ograđivali od Radoičićevog delovanja. Čak i kada je objavljen snimak na kom se vidi Radoičić u Banjskoj, Ivica Dačić je tvrdio da je snimak manipulacija i da nije tačno da je Radoičić bio tamo. 

Priča je dobila zaokret kada je Radoičić priveden u Srbiji zbog sumnje da je organizovao napad u Banjskoj i nabavljao oružje, municiju i eksploziv iz Tuzle u Bosni i Hercegovini. Na saslušanju u Višem tužilaštvu u Beogradu priznao je da je organizovao napad, ali negirao da je izvršio bilo kakvo krivično delo. Tužilaštvo ga je nakon toga pustilo na slobodu.

Kako je tada naveo njegov advokat Goran Petronijević, Radoičić je došao u Banjsku da bi „pružio otpor vlastima Kosova i zaštitio srpski narod“.

Tri meseca nakon događaja, u decembru prošle godine, policija i bezbednosna služba Kosova identifikovale su više od četrdeset muškaraca za koje tvrde da su bili umešani u događaj i za njima je, kako tvrde kosovske vlasti, raspisana Interpolova poternica.

U Srbiji slučaj stoji u mestu.

Ko je Milan Radoičić?

Radoičić se povezuje sa više slučajeva na Kosovu – osim zbog Banjske, tražen je i u slučaju koji se vodi protiv bivšeg gradonačelnika opštine Štrpce Bratisava Nikolića, a u vezi sa nelegalnim izdavanjem građevinskih dozvola u nacionalnom parku Šar-planina. 

Radoičić je sa svojim kumom Zvonkom Veselinovićem bio osumnjičen i za ubistvo političara Olivera Ivanovića. Kosovska policija pokušala je da uhapsi Radoičića u novembru 2018, ali je on već tada bio u Srbiji. Sud je za njim raspisao poternicu, ali je i povukao u martu 2021. nakon čega je on ponovo odlazio na Kosovo. Ni Radoičić ni Veselinović nisu optuženi u ovom slučaju pošto kosovski zakon ne dozvoljava da se postupak vodi u odsustvu.

Kumovi imaju više firmi koje se bave izgradnjom puteva i obojica godinama neguju čvrste veze sa vlastima kako na Kosovu tako i u Srbiji.

Krajem 2021. godine našli su se na crnoj listi američkih vlasti koje su ih pod sankcije stavile zbog sumnje da su podmićivali političare kako bi dobili kontrolu nad pojedinim teritorijama koje su koristili za svoje nezakonite poslove. Takođe, zbog svojih veza, kako je obrazložio američki Trezor, dobijali su i vredne infrastrukturne projekte. Tada su na sankcije stavili i članove njihovih porodica, saradnike i firme u njihovom vlasništvu.

Pre desetak godina Radoičić i Veselinović bili su pod istragom srpske obaveštajne agencije koja ih je sumnjičila za šverc droge, oružja i nafte, pranje novca i zelenašenje, ali za ove radnje nikad nisu optuženi. Protiv njih su se vodili postupci za zloupotrebe u privredi i u svim su oslobođeni.

Veselinović je 2011. pobegao sa Kosova jer mu je pretilo hapšenje zbog optužbi da je učestvovao u paljenju administrativnih prelaza Brnjak i Jarinje, a Radoičić je preuzeo poslove na severu Kosova.

Više o Radoičiću:

Otmičar koji je doneo „brufen“: Radoičić bio optužen za kidnapovanje

Milan Radoičić: Kad uđem u restoran, ljudi se pogurkuju i pokazuju očima na mene

Radoičić izbegao hapšenje, poternica zbog zastrašivanja svedoka u slučaju „Brezovica“

Amerika stavila pod sankcije Zvonka Veselinovića i Milana Radoičića

Comments are closed.