UNS: Tužbe sudije protiv KRIK-a novi oblik zastrašivanja novinara

Foto: UNS

Podeli:

Tužbe koje je podnela sudija Apelacionog suda u Beogradu Dušanka Đorđević protiv KRIK-a predstavljaju neprimeren pritisak na slobodu medija i prava novinara da analiziraju rad i ponašanje izabranih javnih funkcionera, stav je Udruženja novinara Srbije (UNS). Đorđević je tužila KRIK zbog njenog profila u bazi sudija „Prosudi ko sudi“ tvrdeći da joj je povređeno pravo na privatnost, a tužbama traži i zatvorske kazne, kao i zabranu bavljenja novinarskim radom.

Piše: Sofija Parojčić

„UNS nije imao uvid u kompletan tekst tužbenih navoda, ali na osnovu onoga što se može videti u citiranim delovima iz tužbi koje je KRIK objavio, može se zaključiti da se radi neprimerenom pritisku na slobodu medija i prava novinara da u cilju ostvarivanja javnog interesa analiziraju rad i ponašanje izabranih javnih funkcionera“, navodi se u saopštenju UNS-a.

Sudija Đorđević podnela je dve tužbe – parničnu i krivičnu – zbog informacija koje su o njoj objavljene u KRIK-ovoj bazi „Prosudi ko sudi“. Njen profil, kao i profili još 50 sudija, sadrži podatke o napredovanju u pravosuđu, poznatim slučajevima u kojima je postupala, kao i informacije o imovini koju poseduje. U tužbi se navodi i da KRIK nije smeo da objavi ime i funkciju sudije, iako je to javno dostupno na sajtu suda, a osim novčane naknade od 760.000 dinara, krivičnom tužbom traži po 10 meseci zatvora za urednika i novinarku KRIK-a, kao i dvogodišnju zabranu rada novinarskim pozivom.

UNS u saopštenju ističe da funkcija sudije podrazumeva samostalnost i nezavisnost, kao i poseban stepen pravne zaštite, ali i da sudije kao izabrana lica legimitno mogu biti tema javnog interesa.

„Iz teksta KRIK-a koji je izazvao tužbe ne možemo zaključiti da su novinari ovog medija izašli iz tih okvira. Zbog toga ove tužbe vidimo kao novi oblik pokušaja zastrašivanja novinara i medija, po već poznatom SLAPP sistemu. Ovakve tužbe predstavljaju i primer koji preti da se pretvori u masovnu praksu u budućim slučajevima kada pojedinci ne budu bili zadovoljni radom novinara. Naročito je opasan presedan u zahtevu krivične tužbe u kojoj tužilačka strana traži kažnjavanje novinara i urednika zatvorom i čak zabranom novinarskog rada“, piše u saopštenju.

KRIK smatra su tužbe sudije Đorđević nezabeležen pritisak na rad medija i da predstavljaju pokušaj da se novinarima zabrani da izveštavaju o radu i integritetu sudija. 

„Građani moraju da budu svesni da će se na ovim suđenjima zapravo odlučivati da li će novinarima u Srbiji biti dozvoljeno da uopšte spominju sudije, a kamoli da li će smeti da kritikuju ili analiziraju njihov rad“, rekao je urednik KRIK-a Stevan Dojčinović.

Medijske organizacije Safe Journalists, Media Freedom Rapid Response partneri i Koalicija za slobodu medija osudile su ovakav pritisak na KRIK.

Pročitajte još:

Sudija tužila KRIK, traži zatvor za novinare i zabranu rada

O sudijama i važnim sudskim predmetima više saznajte u našoj bazi „Prosudi ko sudi“ na ovom linku

KRIK se nalazi na udaru tužbi kojima žele da zaustave naš rad! Pomozite nam da nastavimo da istražujemo kriminal i korupciju! Podržite nezavisno novinarstvo, donirajte KRIK! Kako da donirate pročitajte ovde

Mreža za istraživanje kriminala i korupcije

Mreža za istraživanje kriminala i korupcije

© 2024 Sva prava zadržana

011 420 43 04

062 85 03 266 (Signal)

Makenzijeva 46, 11111 Beograd, Srbija

Tvoja donacija nam pomaže da i dalje otkrivamo korupciju i kriminal, a mi uzvraćamo poklonima i različitim pogodnostima na portalu KRIK.

Pomozi nam da nastavimo da istražujemo!

Donacije možeš da uplatiš u pošti, banci ili preko PayPal-a