Šinković: Koluvijina tužba ciljan pritisak na KRIK

Šinković: Koluvijina tužba ciljan pritisak na KRIK

Norbert Šinković (foto: NDNV)

Tužba koju je Predrag Koluvija, kome se sudi da je organizovao proizvodnju više od tonu i po marihuane, podneo protiv KRIK-a jer je u vesti o suđenju nazvan „optuženi narko-bos“, je ciljan pritisak na ovu redakciju, kaže predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Norbert Šinković. On navodi i da je deo novinarskog procesa da prilagode pravni jezik kako bi čitaoci bolje razumeli vest.

Piše: Milica Vojinović

„Ovo je ništa drugo do pritisak na redakciju KRIK-a. Ne vidim da je neki drugi medij, ozbiljan ili tabloid, tužen. Ako (Koluvija) stvarno želi da zaštiti svoju reputaciju, to bi značilo da treba da tuži svakoga ko je objavio bilo kakvu vest u vezi sa ovom pričom. To meni govori da je ovo zapravo ciljano protiv KRIK-a, da to ima manje veze sa reputacijom, a više sa odnosom KRIK-a prema temi i načinom kako izveštava o ovoj temi“, kaže Šinković.

Kada je reč o povodu za tužbu koji Koluvija navodi – to što je u tekstu KRIK-a nazvan „optuženi narko-bos“, Šinković ističe da je deo novinarskog posla da prilagođavaju pravni jezik tako da ga čitaoci mogu razumeti.

„Moramo prilagoditi terminologiju stručnog jezika opštem. Ne možete vi prekopirati optužnicu, to nema smisla, onda zašto se bavimo novinarstvom“, kaže Šinković i dodaje da bi sud morao da pokaže razumevanje prema medijima. „Mislim da mora da se pokaže određena doza fleksibilnosti kada je reč o takvim stvarima.“

On dodaje i da je podnošenje tužbi protiv novinara nov način obračunavanja sa medijima.

„Na kraju može sud da presudi u korist novinara i medija, ali vi ste morali dve, tri godine da se vučete po sudovima, trošite energiju, novac i reputaciju. Sve što novinar treba da usmeri ka stvaranju sadržaja od javnog interesa, troši tako što obilazi sudnice i pokušava da dokaže da je izveštavanje bazirano na činjenicama.“

Predrag Koluvija, vlasnik firme „Jovanjica“ na kom je pronađena plantaža marihuane, u tužbi tvrdi da je KRIK prekršio pretpostavku nevinosti i navodi da je zbog KRIK-ovih tekstova izgubio ugled u društvu. Od KRIK-a traži da mu se isplati 400.000 dinara na ime duševnih bolova.

Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović ističe da je ovo pritisak na rad KRIK-a, ali i da očekuje još tužbi od Koluvije sa ciljem da natera KRIK da prestane da izveštava o slučaju „Jovanjica“.

Protiv Koluvije, podsetimo, vode se dva postupka – u jednom mu se sudi da je bio šef kriminalne grupe koja je proizvela više od tonu i po marihuane na imanju „Jovanjice“ kod Stare Pazove, a u drugom je optužen sa pripadnicima policije, Bezbednosno-informativne agencije i Vojnoobaveštajne agencije koje tužilaštvo tereti da su Koluviji obezbeđivali logističku i bezbednosnu podršku. Više o tome pročitajte ovde.

Na imanju „Jovanjice“ gajilo se organsko povrće, a imanje su posećivali brojni funkcioneri, između ostalih, Aleksandar Vulin, aktuelni ministar policije, Dragan Sikimić, direktor Agencije za sprečavanje korupcije, Zoran Babić, bivši direktor „Koridora Srbije“. 

Podržite naš rad donacijom i pomozite da istražujemo kriminal i korupciju. Više o tome kako da nas donirate, saznajte ovde.

Detalje o slučaju „Jovanjica“ pročitajte u sledećim pričama: 

Detalji Koluvijine optužnice: funkcioneri, policajci i obaveštajci

Koluvijin „Savet za bezbednost“: Kako su iz MUP-a, BIA-e i VOA-e štitili plantažu marihuane

Tragovima Sove: vojni obaveštajac iz „Jovanjice“ i ranije povezan sa organizovanim kriminalom

Koluvijine veze u regionu: Firma u stanu hrvatske političarke

Comments are closed.