Sever o tužbama sudije protiv KRIK-a: Sudije ne smeju biti nedodirljive

Sever o tužbama sudije protiv KRIK-a: Sudije ne smeju biti nedodirljive

Maja Sever (foto: N1)

Analiza rada i imovine sudije je legitimna tema za novinare i sudije ne smeju biti nedodirljive, kaže za KRIK predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever povodom tužbi koje je sudija Apelacionog suda u Beogradu Dušanka Đorđević podnela protiv KRIK-a. Sudija Đorđević podnela je čak dve tužbe zbog baze o sudijama „Prosudi ko sudi“ i navodne povrede prava na privatnost. Osim novčane odštete, traži zatvorske kazne i zabranu rada za novinarku i urednika KRIK-a. 

Piše: Milica Vojinović

Sever ističe da je jasno da je reč o takozvanoj SLAPP tužbi, čiji je cilj da vrše pritisak na medije kako se ne bi bavili određenim temama, jer sudija Đorđević koristi svoju poziciju moći koju ima kako bi iscrpljivala novinare.

„Događa se to da sudije zapravo počinju koristiti SLAPP upravo kao pritisak na novinare. Nažalost nije novost, ali je strašno i izuzetno opasno. Mi pred te ljude, pred sudije, dolazimo sa SLAPP tužbama političara i moćnika i tražimo pravdu, pred ljude koji upravo to isto rade – koji koriste pravosudni sistem u kom učestvuju“, kaže Sever.

Ona kaže i da ne vidi razlog da sudije budu nedodirljive i dodaje da smo svedoci slučajeva kada su upravo sudije bile upletene u korupcijske skandale.

„Upravo njihov rad, njihova moguća povezanost sa nekakvim nepravilnostima, utiče na život građana.“

Sever ističe da je analiza rada i imovine sudije legitimna tema za novinare, a kada je reč o sudiji Đorđević, novinari KRIK-a otkrili da sa suprugom poseduje devet nekretnina.

„Ona mora u najmanju ruku pokazati poreklo imovine, pa neka kaže i da je bogata naslednica, Šta je normalnije od toga, nego ići i analizirati njenu imovinu i videti da li je do nje došla korupcijom?“

Sudija Dušanka Đorđević i njen suprug podneli su dve tužbe protiv KRIK-a i tražili novčanu odštetu od 760 hiljada dinara, ali i po 10 meseci zatvora za novinarku i urednika KRIK-a i dve godine zabrane bavljenja novinarstvom. Sudija Đorđević je tužbe podnela zbog profila o njenoj karijeri i imovini koji je KRIK objavio u okviru baze „Prosudi ko sudi”. 

Ona tvrdi u tužbi da joj objavljenim informacijama novinari „crtaju metu” i pomažu kriminalcima da je pronađu. U bazi, podsećamo, nisu objavljeni podaci koji bi mogli da ugroze bezbednost sudija ili njihovih porodica.

U KRIK-ovoj bazi podataka objavljeni su profili 51 sudije koji sadrže podatke o njihovoj karijeri, najvažnijim slučajevima u kojima su postupali, postupcima koji su vođeni protiv njih, kao i imovini koju poseduju. Sve podatke koji se nalaze u njihovim profilima novinari su dobili zvaničnim putem i pronašli u zvaničnim bazama podataka. Pre nego što su objavljeni, novinari KRIK-a su svakog sudiju kontaktirali za intervju ili komentar, a trećina njih se odazvala.

KRIK smatra daa su tužbe sudije Đorđević nezabeležen pritisak na rad medija i da predstavljaju pokušaj da se novinarima zabrani da izveštavaju o radu i integritetu sudija.

Pročitajte još:

Sudija tužila KRIK, traži zatvor za novinare i zabranu rada

O sudijama i važnim sudskim predmetima više saznajte u našoj bazi „Prosudi ko sudi“ na ovom linku

KRIK se nalazi na udaru tužbi kojima žele da zaustave naš rad! Pomozite nam da nastavimo da istražujemo kriminal i korupciju! Podržite nezavisno novinarstvo, donirajte KRIK! Kako da donirate pročitajte ovde.

Comments are closed.