Počelo suđenje KRIK-u po tužbi sudije: Dojčinović istakao da bi pristanak na uslove za povlačenje tužbe značio odustajanje od novinarstva

Počelo suđenje KRIK-u po tužbi sudije: Dojčinović istakao da bi pristanak na uslove za povlačenje tužbe značio odustajanje od novinarstva

Advokatica Kruna Savović i Stevan Dojčinović (foto: KRIK)

Javno izvinjenje i brisanje svih podataka o njoj i njenom suprugu iz baze o sudijama „Prosudi ko sudi i sa sajta KRIK-a uslovi su koje je sudija Apelacionog suda u Beogradu Dušanka Đorđević postavila za povlačenje tužbe juče na suđenju, a na koje KRIK nije pristao. Sudija Đorđević podnela je parničnu i krivičnu tužbu protiv KRIK-a zbog navodne povrede privatnosti, a osim novčane kazne, traži zabranu rada i zatvorske kazne za novinare. „Pristajanje na ovo bi značilo odustajanje od profesije, a podnete tužbe imaju formu brutalne sile kako se novinari ne bi bavili temama iz pravosuđa, kaže urednik KRIK-a Stevan Dojčinović.

Piše: Tamara Todorović

Pokušajem mirenja juče je pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu počelo suđenje po  privatnoj krivičnoj tužbi, jednom od dve koje su sudija Dušanka Đorđević i njen suprug, advokat Aleksandar Đorđević, podneli protiv novinarke KRIK-a Bojane Pavlović i urednika Stevana Dojčinovića. Tužbom traže dvogodišnju zabranu rada i po deset meseci zatvora za svakog od njih.

Đorđevići smatraju da je KRIK-ovom bazom „Prosudi ko sudi“ u kojoj se nalazi 51 profil sudija sa podacima o njihovim karijerama, najvažnijim slučajevima u kojima su sudili, postupcima koji su vođeni protiv njih, kao i imovini koju poseduju, uključujući i podatke o sudiji Đorđević, povređena njihova privatnost.

Sudija Đorđević i njen suprug u sudnicu su došli nekoliko minuta pred početak suđenja i to tek nakon što je sudska straža naložila snimatelju N1 televizije da napusti zgradu suda.

Sudija Đorđević je u svom obraćanju sudu navela više uslova za povlačenje tužbe – brisanje svih podataka o njoj i njenom suprugu iz baze „Prosudi ko sudi“ i sa portala KRIK, ali i javno izvinjenje urednika KRIK-a Dojčinovića. 

„Javno izvinjenje na tom istom portalu meni i mom suprugu u kome navodi da se izvinjava zbog nezakonitog objavljivanja naših ličnih podataka u javnost i dovođenja nas u vezu sa korupcijom i kriminalom koje izvinjenje se neće brisati dok god portal postoji”, rekla je Đorđević i navela da bi ove uslove, ukoliko okrivljeni pristanu, trebalo da ispune u roku od tri dana.

Dojčinović je istakao da ne može da pristane na ove uslove jer bi to značilo odustajanje od profesije novinara.

„Nisam čuo ništa iskreno u ponudi za izmirenje, jer ponuda zahteva da ja odustanem od svog posla, da se izvinim za nešto što nisam počinio i jasno je da je sama ponuda formulisana tako da ja to i odbijem“, naveo je Dojčinović u obraćanju sudu i dodao da ga je sudija Đorđević krivičnom tužbom stavila u neprijatnu poziciju okrivljenog, na mesto ljudi koji su činili najteža krivična dela i ubistva.

On je napomenuo i da se protiv KRIK-a vodi još jedan postupak po tužbi sudije Đorđević kojom traži odštetu od 760.000 dinara, te da mirenje u jednom postupku, dok drugi paralelno teče, nema smisla.

„Jasno je da su oba postupka forma brutalne sile nada mnom, nad mojom koleginicom i redakcijom kako se ne bismo bavili temom pravosuđa“, rekao je Dojčinović.

Prihvatanje da se ime sudije Đorđević više ne pominje, kako je objasnio Dojčinović, značilo bi odustajanje od profesije i gašenje KRIK-a jer sudija vodi predmete koji su novinarima prioritet, odnosno sudi u postupcima za organizovani kriminal tako da ne postoji nikakva šansa da se njeno ime ne pominje.

Nastavak suđenja zakazan je za kraj septembra.

Upoznavanje građana sa radom sudija

Bazu o sudijama „Prosudi ko sudi“ KRIK je objavio krajem 2020. godine kako bi građane upoznao sa radom pravosuđa i informisao ih o tome ko su sudije koje donose odluke u najvažnijim postupcima. Baza sadrži podatke o karijerama sudija, slučajevima u kojima su sudili, njihovoj imovini i postupcima koji su su se vodili protiv njih. Svi podaci su dobijeni na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja ili iz baza podataka javnih institucija. U bazi nije objavljen nijedan podatak koji bi mogao da ugrozi bezbednost sudija i članova njihovih porodica.

Pre objavljivanja informacija o sudiji Đorđević, novinari KRIK-a su je kontaktirali i dali joj priliku da detaljno odgovori na naša otkrića i objasni kako su ona i suprug stekli imovinu. 

Ona je to odbila i u pisanom odgovoru navela da novinari nemaju pravo da se time bave i da je to krivično delo. 

Ipak, trećina njenih kolega, sudija čije profile smo takođe objavili u bazi se odazvala, odnosno pristala na razgovor ili odgovorila na pitanja KRIK-a.

Brojne međunarodne i domaće medijske organizacije i ličnosti pružile su podršku KRIK-u i osudile tužbe sudije Đorđević ocenjujući ih kao vid pritiska na redakciju.

Pročitajte još:

Sudija tužila KRIK, traži zatvor za novinare i zabranu rada

O sudijama i važnim sudskim predmetima više saznajte u našoj bazi „Prosudi ko sudi“ na ovom linku.

KRIK se nalazi na udaru tužbi kojima žele da zaustave naš rad! Pomozite nam da nastavimo da istražujemo kriminal i korupciju! Podržite nezavisno novinarstvo, donirajte KRIK! Kako da donirate pročitajte ovde.

Comments are closed.