Kosovsko tužilaštvo optužilo Radoičića i još 44 osobe za napad u Banjskoj

Kosovsko tužilaštvo optužilo Radoičića i još 44 osobe za napad u Banjskoj

Milan Radoičić (foto: N1)

Specijalno tužilaštvo Kosova saopštilo je danas da je podiglo optužnicu protiv nekadašnjeg potpredsednika Srpske liste Milana Radoičića i još 44 osobe zbog napada u selu Banjska septembra prošle godine, kad je ubijen jedan kosovski policajac i troje napadača. Oni su optuženi za terorizam, rušenje ustavnog poretka i ugrožavanje bezbednosti zemlje, kao i za finansiranje terorizma i pranje novca. 

Piše: Jelena Radivojević

Tužilac Naim Abazi izjavio je na današnjoj konferenciji za medije da su optuženi imali različite uloge u okviru kriminalne grupe „od organizovanja i usmeravanja terorističkih aktivnosti do finansiranja i pranja novca“.

„Među glavnim optuženima je i pojedinac sa ključnom pozicijom kao vođa grupe Milan Radoičić koji je igrao važnu ulogu u koordinaciji“, rekao je Abazi novinarima u Prištini dok imena ostalih optuženih nije saopštio.

Optužnica je podignuta dve nedelje pre godišnjice napada, a kosovski tužioci navode da je glavni razlog zašto se toliko dugo čekalo na optužnicu taj što je bilo mnogo materijala koje je trebalo analizirati i što su se čekale analize i izveštaji.

Abazi je rekao i da je zahvaljujući međunarodnoj pomoći tužilaštvo uspelo da obezbedi dokaze.

Podsetio je da je tokom istrage od osumnjičenih „oduzeta imovina, oklopna vozila, gotovina i bankovni računi za koje se sumnja da su pribavljeni nezakonitim radnjama“.

Što se tiče krivičnog dela pranje novca, tužilac Abazi je rekao da su otkrili da su „sredstva prenošena preko složenih finansijskih mreža, uključujući poslove registrovane na imena trećih lica i ulaganja u nekretnine“.

„Praćenje ovog novca zahtevalo je detaljnu finansijsku analizu i uključivanje stručnjaka na terenu“, rekao je Abazi. „Očekujemo da će ovaj slučaj poslužiti kao opomena svima koji misle da prekrše zakon i ugroze javnu bezbednost na Kosovu“.

U pritvoru na Kosovu se nalaze tri osobe koje su uhapšene tokom napada u Banjskoj, dok je za Milanom Radoičićem raspisana i međunarodna Interpol poternica na zahtev Kosova putem Misije Ujedinjenih nacija (UNMIK).

Inače, podizanje optužnice protiv Radoičića i ostalih koji su nedostupni kosovskim pravosudnim organima prethodila je promena zakona. Ranije nije bilo moguće da osoba koja je u bekstvu bude optužena, pa tako Radoičić nije bio procesuiran u slučaju ubistva politčara Olivera Ivanovića iako je u optužnici označen kao vođa grupe koja je izvršila atentat.

Priznanje bez posledice

Nakon što je krajem septembra prošle godine grupa od oko sto naoružanih muškaraca predvođena Milanom Radoičićem tokom noći blokirala most u Banjskoj, reagovala je kosovska policija i došlo je do sukoba u kom su ubijeni jedan policajac i tri napadača. 

Radoičić i deo njegove grupe povukli su se potom u manastir Banjska, a odatle su kroz šumu pobegli u Srbiju, usput za sobom ostavljajući čitav arsenal oružja, za koje kosovske institucije tvrde da potiče iz vojnih skladišta Srbije – što im služi kao još jedan dokaz da je napad bio naručen iz Beograda.

Radoičić uživa zaštitu vlasti u Srbiji i praktično je nedodirljiv. Nakon napada, Vučić je rekao da se Radoičić nalazi u centralnoj Srbiji, da nije ranjen i da će biti saslušan.

„Milan Radoičić se nikada nije skrivao, nije stideo ni svoje uloge… Drugo je šta ja mislim o nečemu što se dogodilo, što je bilo svakako za Srbiju ne dobro i Srbiji ništa dobro nije moglo da donese. On sebe smatra borcem za slobodu, svojih drugova se nikada nije odrekao i nikada se neće odreći, ali postoje stvari i pitanja na koja će morati da odgovori“, rekao je tada.

Ivica Dačić, sada ministar policije, negirao je njegovo učešće u napadu čak i kada je objavljen snimak na kom se jasno vidi da je Radoičić u manastiru Banjska. Srpsko tužilaštvo je početkom oktobra, desetak dana nakon napada, saslušalo Radoičića o Banjskoj, ali ga je odmah pustilo na slobodu i istraga ovom slučaju u Srbiji stoji u mestu.

Radoičić je preko svog advokata, koji je pročitao njegovo pismo, preuzeo odgovornost za napad u selu Banjska navodeći da je samo „štitio srpski narod“, kao i da nije izvršio bilo kakvo krivično delo. 

U aprilu ove godine kosovska policija je Radoičiću zaplenila vilu na jezeru Gazivode, restoran „Grej“ i stan u zgradi iznad restorana u Severnoj Mitrovici, a vrednost zaplenjene imovine procenjena je na 3,5 miliona evra. 

Suvereni vladar severa Kosova

Njegovo ime često se pojavljuje u mnogim aferama i slučajevima na Kosovu – osim zbog Banjske, Radoičića kosovsko tužilaštvo traži zbog nelegalnog izdavanja građevinskih dozvola u nacionalnom parku Šar-planina.

Sa kumom Zvonkom Veselinovićem bio je osumnjičen i za ubistvo političara Olivera Ivanovića. 

Kosovska policija pokušala je da uhapsi Radoičića u novembru 2018, ali je on već tada bio u Srbiji. Sud je za njim raspisao poternicu, ali je i povukao u martu 2021. nakon čega je on ponovo odlazio na Kosovo. Ni Radoičić ni Veselinović nisu optuženi u ovom slučaju pošto kosovski zakon tada nije dozvoljavao da se postupak vodi u odsustvu.

Kumovi su imali više firmi koje su se bavile izgradnjom puteva, ali je nakon događaja u Banjskoj Radoičić izašao iz vlasništva. Obojica su godinama negovali čvrste veze sa bivšim vlastima na Kosovu, kao i sa saradnicima predsednika Aleksandra Vučića u Srbiji

Američke vlasti stavile su ih pod sankcije krajem 2021. godine zbog sumnje da su podmićivali političare kako bi dobili kontrolu nad pojedinim teritorijama koje su koristili za svoje nezakonite poslove. Takođe, zbog svojih veza, kako je obrazložio američki Trezor, dobijali su i vredne infrastrukturne projekte. Tada su na sankcije, odnosno crnu listu, stavili i članove njihovih porodica, saradnike i firme u njihovom vlasništvu.

Više o Radoičiću pročitajte ovde.

Comments are closed.