Dojčinović na suđenju KRIK-a: „Sudija Đorđević zloupotrebljava prava da bi se obračunala sa novinarima”

Suđenje KRIK-u po tužbi sudije Đorđević (foto: Aleksandar Bugarin, KRIK)

Podeli:

U nastavku suđenja KRIK-u po tužbi sudije Apelacionog suda u Beogradu Dušanke Đorđević i njenog supruga Aleksandra zbog podataka objavljenih u bazi o sudijama „Prosudi ko sudi” urednik KRIK-a Stevan Dojčinović danas je rekao da sudija zloupotrebljava svoja prava da bi se obračunala sa novinarima. Dojčinović je istakao da su joj se tokom rada na bazi novinari obratili, ali nisu dobili odgovore na pitanja koja su joj poslali, već pretnju tužbom. „Sudija Đorđević želi da nas zaustavi da pišemo o njima”. 

Piše: Isidora Martać

U Prvom osnovnom sudu u Beogradu danas je nastavljeno suđenje uredniku KRIK-a Stevanu Dojčinoviću i novinarki Bojani Pavlović po krivičnoj tužbi sudije Dušanke Đorđević i njenog supruga, advokata Aleksandra Đorđevića kojom traže zatvorske kazne. Suđenju je prisustvovalo više novinara, predstavnika novinarskih udruženja i ambasada koji su došli da prate suđenje.

Dojčinović je iznoseći odbranu rekao da je sudija Đorđević jedina sudija koja je podnela tužbu. Naveo je i da je veći broj sudija čije profile je KRIK objavio u bazi Prosudi ko sudiželeo da razgovara sa novinarima ili im odgovorio na pitanja pisanim putem, kao i da su pojedine sudije novinare pohvalile da rade dobar posao.

On je istakao da sudija i njen suprug nisu nužno morali da pokrenu dva postupka, krivični i parnični. 

Dojčinović je naveo i da postoji dosta neistina u tužbi, poput toga da su novinari protivzakonito objavili lične podatke sudije. Objasnio je da je ime, prezime i funkcija sudije javan podatak i nalazi se na sajtu suda. 

Dojčinović je negirao navode iz tužbe da su objavljene adrese nekretnina i objasnio da se u bazi navodi broj nekretnina koje poseduju sudija Đorđević i njen suprug, kao i to šta tačno poseduju – stanove, garaže i placeve. Ako je u pitanju veliki grad, poput Beograda, onda je u bazi navedena samo opština na kojoj se nalazi određena nekretnina i ništa više kako se ne bi ugrozila bezbednost ljudi o kojima pišemo, objasnio je Dojčinović.

„Mi pazimo na privatnost. Merimo šta od podataka sme da ode u javnost”.

Dojčinović je rekao da je KRIK pre objavljivanja baze sudija, radio i bazu političara, pri kojoj je Poverenik za zaštitu podataka o ličnosti napravio reviziju, pa su po tim pravilima formirali i bazu zbog koje je sudija Đorđević podnela tužbu.

„Praksa je da baze postoje širom sveta. Komunicirali smo sa novinarima iz drugih država kada smo radili na ovoj bazi. U Bosni i Hercegovini, Centar za istraživačko novinarstvo takođe ima bazu”.

KRIK nije prvi koji je pisao o sudiji, o njoj postoje medijski članci, a urednik Stevan Dojčinović podsetio je da je ona funkcioner i izložena je kritici javnosti. 

Sudija Dušica Ristić, koja vodi ovaj postupak, danas je više puta opomenula Đorđevićkinog advokata Miodraga Stojankića jer je Dojčinoviću postavljao pitanja koja nisu relevantna za ovaj postupak. 

Nakon odbrane urednika KRIK-a, na sledećem suđenju koje je zakazano za početak jula, predviđeno je da odbranu iznese novinarka Bojana Pavlović, kao i da iskaz daju sudija Đorđević i njen suprug.

Baza „Prosudi ko sudi”

KRIK je krajem 2020. godine objavio bazu o sudijama „Prosudi ko sudi” kako bi sve građane upoznao sa radom pravosuđa i tome ko su sudije koje donose odluke. U toj bazi navedene su biografije sudija, najvažniji postupci i presude koje su doneli, kao i nekretnine i imovina koje poseduju kao javni funkcioneri. 

Podaci koji su na sajtu objavljeni su na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja ili iz baza sudova i drugih javnih institucija, poput katastra i agencije za privredne registre. U bazi se ne nalaze podaci koji bi mogli da ugroze bezbednost sudija i članova porodica, kao ni detaljne informacije o tome koje su adrese nekretnina koje poseduju.

Sudija Dušanka Đorđević sa suprugom Aleksandrom poseduje pet stanova, dve garaže, poslovni prostor u Beogradu kao i zemljište nadomak Bajine Bašte. Ni za jednu od nekretnina, KRIK u bazi o sudijama, nije objavio tačne lokacije i adrese, čime nije ugrozio njihovu bezbednost. 

Sudijin suprug radio je u policiji, a danas pored toga što se bavi advokaturom vlasnik je nekoliko kompanija koje se bave naplatom potraživanja. Vlada Srbije ga je imenovala za člana nadzornog odbora Istraživačko-razvojnog instituta Kirilo Savić, u periodu od jula 2013. do maja 2014. Godine. Đorđevića je poslednjih godina angažovao i Fond za razvoj kojim upravlja Uprava za trezor Ministarstva finansija.

Sudiju Đorđević su pre objavljivanja baze kontaktirali novinari KRIK-a, ali je ona odbila da razgovara sa njima i u mejlu navela da novinari nemaju pravo da se time bave i da je to krivično delo.

Više o suđenju možete da pročitate OVDE

Bazu nešto više od 50 sudija i sudskim postupcima koju je KRIK napravio možete videti na sledećem linku. 

Mreža za istraživanje kriminala i korupcije

Mreža za istraživanje kriminala i korupcije

© 2024 Sva prava zadržana

011 420 43 04

062 85 03 266 (Signal)

Makenzijeva 46, 11111 Beograd, Srbija

Tvoja donacija nam pomaže da i dalje otkrivamo korupciju i kriminal, a mi uzvraćamo poklonima i različitim pogodnostima na portalu KRIK.

Pomozi nam da nastavimo da istražujemo!

Donacije možeš da uplatiš u pošti, banci ili preko PayPal-a