Vesiću i Momiroviću ukinut zatvorski pritvor

Bivši ministar Tomislav_Momirovic i bivši ministar Goran Vesić
Momirović i Vesić (foto: Beoinfo)

Podeli:

Goranu Vesiću i Tomislavu Momiroviću, bivšim ministrima građevinarstva osumnjičenim da su sa još 12 osoba oštetili budžet Srbije za 115 miliona dolara prilikom rekonstrukcije pruge Novi Sad-Kelebija, zatvorski pritvor zamenjen je kućnim, saznaje KRIK. Momirović je uhapšen početkom avgusta, dok je Vesić izbegao hapšenje jer je na bolničkom lečenju.

Piše: Isidora Martać

Tomislavu Momiroviću, bivšem ministru građevinarstva koji se od početka avgusta nalazi u pritvorskoj ćeliji Okružnog zatvora jer mu je bio određen pritvor od 30 dana, danas je Viši sud u Beogradu odredio kućni pritvor. 

Ista odluka doneta je i kada je u pitanju Goran Vesić, takođe bivši ministar građevine koji se nalazi na bolničkom lečenju i pod stalnim nadzorom zatvorskog obezbeđenja.

Njih dvojica su među 14 osoba koje tužilaštvo sumnjiči da su na projektu modernizacije železničke pruge Novi Sad-Kelebija oštetili budžet Srbije za više od 115 miliona dolara. Jedan deo projekta bila je i rekonstrukcija Železničke stanice Novi Sad sa koje je 1. novembra prošle godine pala nadstrešnica i ubila 16 osoba, a jednu teško povredila. 

Momirović i Vesić se sumnjiče, prema naredbi o sprovođenju istrage, da su u vreme kada su bili ministri građevinarstva učestvovali u potpisivanju aneksa ugovora kojima je sa izvođačem radova, kineskim kompanijama CRIC i CCC, ugovoreno da se određeni radovi na projektu rekonstrukcije pruge tretiraju kao dodatni radovi koji nisu pokriveni ugovorom – iako bi trebalo da jesu. Dogovoreno je da kineska firma ove radove i usluge dodatno naplaćuje, ali i da za njih ne moraju da se raspisuju javne nabavke. Tužilaštvo tvrdi da su na taj način podizvođačima navodno obezbedili imovinsku korist.

Osim njih, osumnjičeni su i Vesićeva saradnica u ministarstvu Anita Dimoski, bivši direktor „Infrastrukture železnice Srbije” Nebojša Šurlan, Nikola Trivić, vlasnik firme „Starting” koja je bila ključni podizvođač u rekonstrukciji zgrade novosadske stanice, bivša menadžerka za investicije u „Infrastrukturi železnica” Slobodanka Katanić, zatim Siniša Jokić, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Novom Sadu i Veljko Novaković, službenik za javne nabavke tog zavoda.

Svi, osim Novakovića koji je izneo odbranu, su ranije saslušani pred tužiocem i negirali krivicu. 

Građani i studenti od pada nadstrešnice prvog novembra prošle godine organizuju proteste i blokade ulica širom Srbije i traže odgovornost onih koji su učestvovali u radovima na stanici.  

Mreža za istraživanje kriminala i korupcije

Mreža za istraživanje kriminala i korupcije

© 2024 Sva prava zadržana

011 420 43 04

062 85 03 266 (Signal)

Makenzijeva 46, 11111 Beograd, Srbija

Tvoja donacija nam pomaže da i dalje otkrivamo korupciju i kriminal, a mi uzvraćamo poklonima i različitim pogodnostima na portalu KRIK.

Pomozi nam da nastavimo da istražujemo!

Donacije možeš da uplatiš u pošti, banci ili preko PayPal-a