Viši sud u Beogradu odbio je tužbu Milana Radoičića, sumnjivog privrednika sa severa Kosova i potpredsednika Srpske liste, protiv političarke Rade Trajković za povredu časti i ugleda jer je govorila da sumnja da je umešan u ubistvo Olivera Ivanovića. Sud je utvrdio da je Trajković iznosila svoje mišljenje, a da je Radoičić, kao istaknuti političar, dužan da snosi kritiku.
Piše: Bojana Pavlović
Sudija Nebojša Đuričić je u obrazloženju presude naveo da je sud nesporno utvrdio da je Trajković davala izjave o Radoičiću ali je optužbe na njegov račun ocenio kao njeno mišljenje. Po oceni suda, Radoičić i Trajković učestvuju u političkom životu u zemlji, a ona je svoje mišljenje o Radoičiću iznosila suprotstavljajući se politici koju on zastupa.
„Kao istaknuti političar i funkcioner tužilac je dužan da snosi daleko veću kritiku i javni nadzor svog delovanja od strane drugih političkih subjekata, nego da je reč o građanima koji se ne bave aktivno politikom. U tom smislu je dužan da u većoj meri trpi javno iznošenje navoda o svom poslovnom i svakom drugom delovanju“, napisao je u presudi sudija.
Sudija je utvrdio da se Trajković, kada je govorila o umešanosti Radoičića u ubistvo Ivanovića i njegovoj povezanosti sa kriminalnim strukturama, oslanjala na ono što je već izneo tužilac iz Prištine, ali i na sopstvena saznanja iz razgovora sa ubijenim Ivanovićem.
On, međutim, ističe da izneti navode ne predstavljaju utvrđene činjenice i da o njima mogu odlučivati samo nadležni pravosudni organi, ali ne i tužena. Radoičić je, po odluci suda, dužan da Trajković nadoknadi troškove postupka u iznosu od 325.350 dinara.
Radoičić je inače pre dve godine tužio Trajković za povredu časti i ugleda jer je govorila da je on suštinska vlast i vođa srpske mafije na severu Kosova, kao i da sumnja da je umešan u ubistvo političara Olivera Ivanovića. Kao odštetu Radoičić je tražio da mu Trajković plati pet miliona dinara.
Radoičić se pojavio na suđenju u decembru prošle godine i rekao Trajković koristi svaku priliku da o njemu govori kao kriminalcu zbog čega se promenilo ophođenje okruženja prema njemu. Istakao je da nije obuhvaćen kosovskom optužnicom za ubistvo i da je zbog toga tražio da bude ispitan na poligrafu koji je prošao.
On je, međutim, u istrazi kosovskog tužilaštva označen kao organizator grupe koja je ubila Ivanovića, ali nije optužen pošto tamošnji zakoni ne predviđaju vođenje postupka u odsustvu. U opisu događaja u optužnici navodi se da je Radoičić zajedno sa svojim kumom Zvonkom Veselinovićem bio vođa grupe koja je ubila Ivanovića, a kojoj je cilj bio uspostavljanje kontrole nad poslovima i politikom u Severnoj Mitrovici.
U međuvremenu kosovski sud ukinuo je poternicu za njim i Radoičić je, koliko je poznato bio na Kosovu, ali niti je uhapšen niti optužen.
Radoičić i Veselinović danas su moćni biznismeni sa jakim političkim vezama sa vladajućom Srpskom naprednom strankom i Srpskom listom, najbrojnijom strankom Srba na Kosovu.
Srpska obaveštajna služba BIA 2011. vodila istragu protiv njih dvojice i označila ih vođama kriminalne grupe koja se bavi švercom droge, oružja i nafte, kao i zelenašenjem i pranjem novca.
Protiv njih nikada nije vođen postupak za ova dela. Sudilo im se u više navrata za privredni kriminal, ali su oslobođeni.