Na jučerašnjem saslušanju Nemanja Stajić, čovek koji je doskora odlučivao o legalizaciji kuća i zgrada u Beogradu, izjavio je da je nevin i da nije učestvovao u zloupotrebama zbog kojih Više tužilaštvo vodi istragu protiv njega. Objavljujemo detalje iz istrage koje je tužilaštvo saopštilo medijima, a koji potvrđuju pisanja KRIK-a o korupciji u gradnji u glavnom gradu Srbije.
Piše: Stevan Dojčinović
Nemanja Stajić, donedavno prvi čovek Sekretarijata za legalizaciju objekata u Beogradu, juče ujutru je užurbanim hodom i razgovarajući telefonom ušao u Palatu pravde u Beogradu. Ležerno obučen, u crnom duksu i sa „šuškavim” plavim prslukom, nije delovalo da ide na značajan sastanak.
Ipak, išao je na susret koji može dosta da utiče na njegovu budućnost: sa tužiteljkom Anom Đuričić iz Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg tužilaštva u Beogradu. Ona ga je pozvala kako bi ga propitala o mogućim zloupotrebama koje je Stajić navodno sproveo dok je vodio Sekretarijat.
Saslušanje je trajalo tri i po sata. Stajić je negirao da je izvršio kriminal i detaljno izneo svoju odbranu, tvrdi tužilaštvo.
Prema istrazi, on je zajedno sa Vladom Kovačevićem koji radi u geodetskoj agenciji „Jugoprojekt“, omogućio da privatna kompanija „Borpromet” nelegalno dođe do vlasništva nad državnom zemljom i tako zaradi preko 1,5 miliona dinara (oko 13.000 evra).
Otimanje državne zemlje je, prema tužilaštvu, izvršeno u nekoliko koraka.
Prvo je vlasnik „Borprometa” Vojin Ostojić, kako tvrdi tužilaštvo, uticao na Kovačevića da u oktobru 2015. praktično falsifikuje podatke u Katastarsko-topografskom planu koji prikazuje šta sve postoji na određenoj parceli. U planu je navodno lažno prikazao da „Borpromet” ima šest drvenih šupa na državnom zemljištu u Ulici Gospodara Vučića u širem centru grada – iako oni, kako tvrdi tužilaštvo, nisu postojali. Ovo dokazuje satelitski snimak iz 2015. koji ne prikazuje nikakve objekte na tom zemljištu, tvrdi tužilaštvo. Postojanje objekata bilo im je potrebno, navodi tužilaštvo, da bi uopšte mogli da dođu do vlasništva nad državnim zemljištem.
U sledećem koraku bio im je potreban Stajić.
On je, na osnovu lažnog plana koji je navodno Kovačević sastavio, u aprilu 2017. godine dao mišljenje da ovi objekti ispunjavaju uslove da budu legalizovani.
Stajićevo mišljenje bilo je bitno za sledeće korake: „Borpromet” je potom podneo zahtev za legalizaciju koji je bio osnova da, po Stajićevom savetu, pokrene postupak kupovine zemljišta od države. Zemljište je „Borpromet” kupio u decembru 2020. iako nije bilo osnova za to, tvrdi tužilaštvo.
Osim Stajića, Kovačević je takođe juče saslušan. I on je negirao krivicu.
Vlasnik „Borpromet”-a Ostojić takođe je pod istragom i pozvan je na saslušanje, ali se juče nije pojavio. Opravdao je to zdravstvenim razlozima, a tužilaštvo je najavilo njegovo saslušanje u drugoj polovini ovog meseca.
Ono na šta je tužilaštvo ukazalo u svojoj istrazi, KRIK je javnosti otkrio pre pola godine u priči o nelegalnoj gradnji u Beogradu i Stajićevoj ulozi u legalizaciji.
KRIK je razgovarao sa više građevinskih biznismena koji su otkrili kako korupcija funkcioniše u ovoj sferi.
Kazali su da se mnogo više isplati ako se gradi nelegalno, a potom da mito i legalizuje. Kod nelegalne gradnje nema pravila ni zakonskih ograničenja, pa investitori mogu da sagrade veću zgradu od projektovane i dobiju više stanova, izbegnu gradnju podzemnih garaža i tako smanje troškove.
Na vrhu piramide kada je u pitanju nezakonita legalizacija bio je, kako su rekli, Stajić.
„Bez njega ništa ne može, svi kanali vode do tog čvorišta, nema veze odakle si došao i ko te poslao, na kraju se rešava samo sa njim“, rekao je jedan od investitora, Branko Maljević, za KRIK.
On, kao i Goran Stakić, drugi biznismen sa kojim je KRIK razgovarao, kazali su da je do Stajića lično nemoguće doći i da sve ide preko posrednika.
„Ti investitori se znaju. Ako ne znaš, ti pitaš nekog drugog i ima nekoga ko mu je legalizovao takav objekat, i to ide od usta do usta. Sa Nemanjom Stajićem se nisi mogao lično dogovarati, nego (posrednik) kaže ja mogu da ti završim i to je to“, ispričao je Stakić.
On je naveo i da je jednom prilikom kod Stajićevog saradnika video pola miliona evra u kešu.
„Jednom je neki doneo pola miliona evra. Vidim pare na stolu i još me zeza: ‘vidi 500 hiljada’.“
Više pročitajte u našem tekstu:
Korupcija i nelegalna gradnja u Beogradu: svedočanstva građevinskih investitora o Nemanji Stajiću