Snimljeni telefonski razgovori optuženih Nebojše Jestrovića i Darka Šarića, koji opisuju atmosferu nakon hapšenja Željka Vujanovića u februaru 2009, puštani su na današnjem suđenju grupi za pranje novca.
Piše: Jelena Radivojević
„Murija uzela Željka“, kratko je rekao Jestrović Darku Šariću nakon što je u februaru 2009. godine policija u Kragujevcu privela Željka Vujanovića, Šarićevog rođaka.
Jestrović je, kako se može zaključiti iz razgovora, dobijao informacije od nepoznatih osoba iz Kragujevca i prosleđivao ih Šariću.
U razgovorima se čuje da se Jestrović interesuje šta se dešava i dobija objašnjenje da se hapšenje odigralo u jednoj piceriji u Merkatoru, da je „bio čitav odred, snimali kamerama i to“ i da bi se po naglasku reklo da je policija iz Beograda.
„A ovi ti ništa nisu javili?“ pitao je Šarić Jestrovića i dobio odričan odgovor.
„UBPOK“, kratko je javljeno Jestroviću da je u pitanju Uprava za borbu protiv organizovanog kriminala, a on dalje prenosi Šariću.
„Brate, na javnom mestu, samo došli i pokupili ih“, kaže Jestrović u jednom od razgovora sa Šarićem.
U razgovorima se čuje da je Šarić zabrinut da li je Vujanović ostavio tragove kod kuće i da Jestrović šalje ljude da provere kompjuter i da li nešto treba da se skloni.
„Možeš otići tamo kod njega kući, kod ćala, vidi tamo da nema nešto. Skloni“, kaže Jestrović nepoznatoj osobi iz Kragujevca.
U jednoj od optužnica Tužilaštva za organizovani kriminal se pominje ovo hapšenje, ali se ne navode detalji. Vujanović je ubrzo pušten, a ponovo je uhapšen u oktobru 2009. godine u okviru međunarodne akcije „Balkanski ratnik“ usmerene na razbijanje narko-klana Darka Šarića.
Konzorcijumi, garancije i krediti
Među danas puštanim razgovorima je i mnogo onih koji svedoče o načinima prebacivanja novca iz preduzeća kojima su upravljali članovi Šarićeve grupe. U razgovorima se može čuti kako odluke u firmama donosi Šarić, bez obzira na to što je formalni vlasnik preduzeća neko od njegovih saradnika.
Prema optužnici, Jestrović je bio predstavnik konzorcijuma firmi koje su privatizovale hotele „Putnik“ i „Vojvodina“, a za koje Tužilaštvo za organizovani kriminal tvrdi da su u stvarnom vlasništvu Šarića.
U jednom razgovoru sa advokatom Andrijom Krlovićem, Jestrović govori kako je želeo da postavi svog čoveka na mesto direktora u hotelima, ali da je Šarić izabrao drugu osobu i da će tako biti.
U razgovorima se pominje „upumpavanje novca“, kao i konkretno planiranje kako da novac iz preduzeća u Crnoj Gori ubace u firme u Srbiji.
Šarić i članovi njegove grupe terete su da su 22 miliona evra zarađenih švercom kokaina ubacili u legalne tokove i poslove u Srbiji. Najčešće je to bilo kupovinom preduzeća u privatizaciji, davanjem pozajmica ili kredita ili sklapanjem fiktivnih ugovora, navodi se u optužnicama Tužilaštva za organizovani kriminal.