Šabić: Istragu o Savamali ne mogu voditi „bezimeni ljudi“

Šabić: Istragu o Savamali ne mogu voditi „bezimeni ljudi“

Rodoljub Šabić (foto: mc.rs)

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić istakao je da su komentari premijera Aleksandra Vučića i predsednice skupštine Maje Gojković o njegovoj odluci da određeni podaci tužilaštva u slučaju Savamala budu dostupni javnosti – bez osnova i nekorektni.

Piše: Bojana Jovanović

Komentarišući rešenje poverenika da se objavi ime tužioca i broj predmeta u slučaju Savamala, premijer je izjavio da je to pokazatelj da u Srbiji postoje dvostruki aršini i dokaz da neki mogu da vrše pritisak na nezavisne državne organe. Predsednica skupštine ovu odluku poverenika nazvala je „nečuvenom“.

Poverenik naglašava da objavljivanje podataka o broju kojim je predmet označen i imenu postupajućeg nosioca funkcije ni u kom slučaju i ni na kakav način ne utiče na njegovu samostalnost.

„To, razume se, ne utiče ni na tok predmeta i ne usmerava ga u bilo kom pravcu, pa ni npr. prema ‘idiotima iz vrha gradske vlasti’, što je premijer sebi dozvolio“, navodi se u saopštenju poverenika.

Šabić je istakao da je odluku doneo na osnovu zakona i prava javnosti na informacije o radu javnih funkcionera, među kojima i pravosudnih.

„Vreme u kome su moćni a ‘bezimeni’ ljudi mogli voditi javne poslove, suditi ili voditi istragu, demokratski svet je davno ostavio iza sebe“, navodi se u saopštenju poverenika.

Podsetimo, nevladina organizacija „Ne da(vi)mo Beograd“ je u junu zatražila od Višeg javnog tužilaštva u Beogradu podatak o tome ko je tužilac koji vodi predmet i broj pod kojim je on zaveden, ali je tužilaštvo odbilo da im dostavi informacije uz obrazloženje da one predstavljaju tajnu.

Zbog toga je upućena žalba povereniku, a on je zaključio da je tužilaštvo ovom odlukom prekršilo zakon i naložio da podaci budu objavljeni. Tužilaštvo je tek pre dva dana dostavilo podatak da istragu vodi tužilac Sanja Đurić.

Iako je prošlo pet meseci od bespravnog rušenja privatnih objekata u Savamali, javnost od tužilaštva ne dobija nikakve informacije o tome ko je po noći u glavnom gradu nezakonito rušio privatnu imovinu, zadržavao i legitimisao građane. Tek deset dana nakon rušenja tužilaštvo je naložilo policiji da prikuplja informacije o ovom doga šta se dogodilo. Do tada su, međutim, gradske vlasti raščistile ostatke rušenja, pa policija nije ni izašla na teren.

KRIK je nekoliko dana nakon ovog događaja objavio snimke rušenja koje je zabeležila obližnja sigurnosna kamera.

Pročitajte sve vesti o bespravnom rušenju u Savamali

1 Comment

  1. Dragan kaže:

    Ovako bi sve trebalo biti transparentno i onda narod ne bi ziveo u zabludi…znao bi da ga vodi neko ko je stvarno za denokratski nacin upravljanja drzavom,….