Istraživački rad KRIK-a na izradi baze imovine političara posebno je istaknut kao „pionirski poduhvat“ na ovogodišnjoj dodeli Nagrade za izuzetnost u istraživačkom novinarstvu koju dodeljuju Nezavisno urduženje novinara Srbije (NUNS) i Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu.
„Radeći, na neki način, i posao onih čiji je zadatak da kontrolišu da li je i koliko nekom funkcioneru materijalno pogodovao boravak na funkciji, KRIK je na sebe preuzeo dužnost u javnom interesu i sakupio ne samo podatke o tome šta se od imovine vodi na kog funkcionera, već i podatke o imovini koja se vodi na članove uže porodice, kako je ona stečena i brojne druge podatke“, rekao je Peđa Obradović, član žirija koji je odlučivao o nagradi.
Žiri je podsetio da je istraživački tim KRIK-a kroz bazu imovine političara otkrio građanima ko su i čime se bave oni koji donose odluke, ali i pomogao biračima da steknu bolji uvid u to ko su ljudi koji su se ove godine borili za njihove glasove.
„Taj trud zaslužuje posebno isticanje. I možda bi bilo dobro ovaj trenutak iskoristiti i ukazati onima koje poreski obveznici plaćaju da rade taj posao, na lekciju koju im je dao KRIK“, naveo je Obradović.
Baza imovine političara jedan je od glavnih projekata KRIK-a. Profili sadrže informacije o stanovima, kućama, automobilima i kompanijama aktuelnih ministara, kao i detalje o tome kako su ih stekli. U narednih nekoliko meseci, KRIK će istražiti i druge funkcionere i čelnike opozicionih partija. Pogledajte bazu imovine političara.
Nagrade za izuzetnost u istraživačkom novinarstvu NUNS u saradnji sa Ambasadom Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu dodeljuje 12 godina.
Nagrade se dodeljuju u tri kategorije – onlajn, elektronski i štampani mediji.
Nagradu u kategoriji elektronski mediji dobila je novinarka televizije N1 Maja Nikolić za prilog „Naprednjački ‘botovi’ iz rumunske ‘kuhinje’“. Jelena Veljković za tekst „Tajna Vučićeve kafane“ objavljen u nedeljniku „Vreme“ osvojila je nagradu u kategoriji štampanih medija.
Za najbolje onlajn tekstove nagrađeni su novinari BIRN-a i OCCRP-ja za tekst „Krvavi poslovi: put oružja vredan 1,2 milijarde evra“ i novinarka Centra za istraživačko novinarstvo Srbije – CINS Anđela Milivojević za tekst „Jorgovanka Tabaković plagirala značajan deo doktorata“.