KRIK-ova baza o sudijama „Prosudi ko sudi“ ušla je u uži izbor za međunarodnu nagradu „Sigma“ koja se dodeljuje za novinarska otkrića zasnovana na javno dostupnim podacima.
Baza o sudijama „Prosudi ko sudi“ jedno je od 545 novinarskih otkrića i projekata koji su prijhavljeni za ovogodišnju nagradu „Sigma“, a koji su stigli iz 267 organizacija iz 68 zemalja sveta. KRIK-ova baza je među 141 onih koji su ušli u uži krug.
O pobednicima će odlučivati međunarodni žiri koji čine 21 osobe – iskusni novinari i eksperti za novinarstvo zasnovano na javno dostupnim podacima. Pobednik bi trebalo da bude izabran do kraja meseca.
„Međunarodna novinarska zajednica suočava se sa mnogim izazovima i mi želimo da ih podržimo. Ovogodišnje nagrade Sigma biće namenjene najboljem novinarskom radu o pandemiji, ali i onima koji pokrivaju teme kao što su politika, sport ili životna sredina“, piše na sajtu Sigma Awards.
Ova nagrada se dodeljuje od 2020. godine i to u šest kategorija: najbolje izveštavanje na osnovu javno dostupnih podataka, najbolja vizuelizacija, inovacije, mladi novinari, otvoreni podaci i najbolja mobilna aplikacija.
Žiri je odlučio da ove godine nagrade ne dodeljuje po kategorijama, već da nagradi najbolja novinarska otkrića i radove.
Baza o sudijama „Prosudi ko sudi“ koju je KRIK objavio krajem prošle godine sadrži profile 33 sudija Višeg i Apelacionog suda u Beogradu koji postupaju u odeljenjima za organizovani kriminal i korupciju, ali i detalje o 129 sudskih predmeta.
KRIK u bazi otkriva da su u nekim od najznačajnijih suđenja sudije odugovlačile postupak, pokazale nemar, ali i prekršile zakon. Takav je slučaj sa suđenjima Stanku Subotiću, Luki Bojoviću i Branku Lazareviću, u kojima sudije nisu prihvatile ili su iz postupka izbacile neke od ključnih dokaza tužilaštva. Vrhovni kasacioni sud je u sva tri slučaja utvrdio da su sudije kršile zakon u korist okrivljenih, ali niko od sudija nije zbog toga trpeo posledice niti je pozvan na odgovornost.
„Prosudi ko sudi“ pokazuje i da sudije krše propise, između ostalog, ne prijavljuju imovinu Agenciji za sprečavanje korupcije, prave saobraćajne prekršaje, ali ima i slučajeva da nisu plaćali porez ili su učestvovali u tučama.
Osim toga, pojedine sudije su mimo suda angažovane i u okruženju koje može da dovede u sumnju njihovu dostojnost da obavljaju sudijski poziv – poput fudbalskih i drugih sportskih klubova koji su u Srbiji uglavnom stecište kriminala. Neke sudije imaju i veliku imovinu koja je nesrazmerna njihovoj sudijskoj plati.
KRIK je pre objavljivanja baze pokušao da intervjuiše sudije, ali većina se nije odazvala pozivu.
Pogledajte bazu „Prosudi ko sudi“
Podržite nezavisno novinarstvo! Donirajte KRIK da nastavimo da istražujemo pravosuđe!