To što nije podneta krivična prijava protiv bivšeg ministra Nebojše Stefanovića i načelnika BIA Marka Parezanovića, iako je prema dokumentu koji je KRIK objavio policija utvrdila da su pomagali klanu narko-bosa Darka Šarića, propust je i Tužilaštva za organizovani kriminal i policije, kaže za KRIK pukovnica policije u penziji i poslanica Narodnog pokreta Srbije Slavica Radovanović.
Piše: Sofija Bogosavljev
U krivičnoj prijavi koju je KRIK objavio navodi se da su u „skaj” komunikacijama članovi Šarićeve kriminalne grupe nadimcima Edo i Markus označavali Stefanovića i Parezanovića. Za Stefanovića je istraga utvrdila da je dvojicu policajaca dodelio klanu, dok je Parezanović ovoj kriminalnoj grupi bio veza sa moćnim državnim funkcionerom koga nazivaju Oskar, a čiji identitet u dokumentima nije utvrđen.
Ipak, policija je u prijavi samo pomenula ovu dvojicu funkcionera, ali protiv njih nije podnela krivičnu prijavu.
„Što se tiče nepodnošenja krivične prijave protiv lica koja su spomenuta, to zaista govori da je u pitanju njihova zaštita od strane države, to jest od strane Srpske napredne stranke. Njihova krilatica ‘da nema nedodirljivih’ je upravo demantovana ovim slučajem”, kaže Radovanović.
Tužilaštvo treba da traži dodatne dokaze
Komentarišući reakciju tužilaštva da im policija nije dostavila dokaz da se iza kodnih imena u „skaj” porukama Edo i Markus kriju upravo Stefanović i Parezanović, Radovanović ističe da smatra da im je „neko rekao da ne dostave dokaze.”
„Tužilaštvo je to koje je zakazalo, jer je kod nas tužilačka istraga. Tužilac je taj koji policiji daje naloge. Često kažemo da su policija oči i uši tužilaštva. Tužilac je taj koji pokreće istragu, koji traži dodatna objašnjenja, koji može da naloži da se neko lice sasluša”, ističe pukovnica policije u penziji.
Prema njenim rečima, ne može policija da tužilaštvu ne dostavi dokaze.
„Policija nije ta koja odlučuje da li će tužilaštvu dostaviti podatke ili ne. Policija mora, u što kraćem roku, da tužilaštvu dostavi tražene podatke. Tužilac nije taj koji policiju moli, već naređuje šta treba da se uradi.”
KRIK je pitao tužilaštvo da li su od policije zatražili dodatne dokaze i da li su na bilo koji način reagovali zbog imena funkcionera koja se pominju u krivičnoj prijavi koja je podneta protiv Šarića, ali odgovore nismo dobili.
Stefanović zaštićen
To što je Stefanović skrajnut u političkom životu, kako kaže Radovanović, ukazuje na to da i jeste kriv, ali nije procesuiran u znak zahvalnosti za posao koji je do sada odradio.
„Stefanović je sklonjen i nije dobio nijednu poziciju u prošlom mandatu. To znači da on jeste kriv, i da ga predsednik države štiti jer predsednik je država, on je i sudija i tužilac i policajac”, kaže Radovanović.
Prema istrazi, Stefanović je, osim što je Šarićevoj grupi delegirao dvojicu policajaca, i lično dostavljao poverljive informacije. U „skaj” porukama se navodi da je od grupe dobio sat koji vredi 17.000 evra.
I Stefanović i Parezanović naveli su da nisu bili u kontaktu sa kriminalcima i da nisu koristili „skaj” telefon. Šarić je za KRIK takođe naveo da nije imao telefon sa „skaj” aplikacijom, te da poruke koje su citirane u dokumentima iz istrage – nije on slao.
Prema „skaj” porukama, grupa uticajnih ljudi okupljena oko narko-bosa Šarića, među kojima su bili Stefanović i Parezanović, kao i predsednik Apelacionog suda Duško Milenković, planirala je kako da izvrši pritisak na sudiju Apelacionog suda Milimira Lukića koji je predsedavao veću koje je odlučivalo o presudi Šariću za šverc gotovo šest tona kokaina. Cilj je bio da se izdejstvuje blaža kazna.
Na sudiju Lukića, kako se tvrdi u porukama, mogao je da se izvrši samo „institucionalni pritisak”. On na kraju nije učestvovao u donošenju konačne presude Šariću pošto ga je Vrhovni kasacioni sud isključio iz veća, a novo veće je Šariću smanjilo kaznu i pustilo ga da odlazak u zatvor čeka u kućnom pritvoru.
Pročitajte više u KRIK-ovoj priči o vezama Stefanovića i Parezanovića sa Šarićevom grupom