Majić: Tužilaštvo nije spremno da ozbiljno ispita slučaj Stefanović i Parezanović

Majić: Tužilaštvo nije spremno da ozbiljno ispita slučaj Stefanović i Parezanović

Miodrag Majić (foto: Medija centar)

Sudija Apelacionog suda Miodrag Majić kaže da otkriće KRIK-a o tome da je policija utvrdila da su bivši ministar policije Nebojša Stefanović i načelnik BIA Marko Parezanović pomagali klanu Darka Šarića, a da protiv njih nije pokrenuta istraga, govori da tužilaštvo nije spremno da ozbiljno ispita ovaj slučaj. 

Piše: Sofija Parojčić 

Krivična prijava koju je KRIK objavio pokazuje da je policija identifikovala Stefanovića i Parezanovića kao pomagače Darka Šarića koje su kriminalci u “skaj” porukama nazivali nadimcima Edo i Markus. 

Uprkos tome, tužilaštvo nije pokrenulo istragu protiv njih, jer, kako je obrazložilo, od policije nije dobilo dokaze da se oni kriju iza tih nadimaka.

Za Majića je ovakvo obrazloženje zbunjujuće.

„To meni ne deluje dovoljno ubedljivo. Ono što načelno tužilaštvo uvek mora da radi, ono mora da ima aktivnu ulogu. Ono ne može samo da kaže kako im nešto nije dostavljeno i mi sad sedimo i čekamo”, kaže Majić.

Prema njegovim rečima, kad smatra da ima dovoljno indicija da se iza nečega kriju potencijalni izvršioci krivičnih dela, tužilaštvo je dužno da preduzme dalje radnje. 

„Da pozove neke druge koji se tu prepoznaju, da eventualno ispita neke druge saradnike. Da pozove u krajnjoj linije te okrviljene koji se navodno pominju u tim komunikacijama, da oni daju objašnjenja o čemu se radi, bez obzira da li oni negiraju ili ne.”  

Izostanak reakcije tužilaštva za njega nije dobar znak jer ostavlja prostor za spekulacije.

„Mi sada još uvek sami čitamo nekakve poruke koje su oni razmenjivali i prepričavaju nekakve događaje. To nije u normalnom društvu posao javnosti. Zna se gde se to radi, a to je tužilaštvo. Ozbljna istraga, saslušavanje ljudi, uvezivanje podataka.“

Ipak za sudiju Majića otkriće KRIK-a donosi i jednu pozitivnu vest – da se ipak nije uspelo uticati na sudiju Milimira Lukića, predsednika već koja je odlučivalo o presudi Šariću za šverc kokaina.

„Ako je sve to tačno, moram da kažem da negde u gomili crnila koje je oko nas, to je neki tračak svetla, ma kako to paradoksalno zvučalo. Izgleda da ipak jedan kanal pritiska koji je pokušan, da se preko suda izvrši na sudiju, nije uspeo. I to je za mene dobra vest. Ako se to zaista tako odvijalo.”

Naime, istraga je pokazala da je u sedištu BIA održan sastanak kojem su prisustvovali načelnik BIA Parezanović, predsednik Apelacionog suda Duško Milenoković, kao i još neki članovi Šarićeve grupe. Iz “skaj” poruka se vidi da je navodno predsednik Apelacionog suda rekao da na sudiju Lukića može da se izvrši samo „institucionalni pritisak”. Lukić na kraju nije učestvovao u donošenju konačne presude Šariću pošto ga je Vrhovni kasacioni sud isključio iz veća. Novo veće je Šariću smanjilo kaznu i pustilo ga da odlazak u zatvor čeka u kućnom pritvoru.

Majić kaže da mogu da postoje kontakti između BIA i predsednika nekog suda jer je posao BIA, između ostalog, da upozori na neki problem.

„Svojevremeno kad sam i sam bio predsednik suda, povremeno imate kontakte. Osnovna uloga BIA bila bi da vas upozori, u nekom normalnom društvu, da imate neki problem u sudu, a za koji ne znate. Predsednik suda po prirodi kontaktira sa velilkim brojem ljudi i ne možete uvek znati sa s kim ste u kontaktu. U normalnom društvu to je uloga bezbednosne službe”, kaže Majić. 

“Potpuno je drugo pitanje šta ta služba radi u našem društvu i šta je njena  uloga. I da li se ona iz uloge zaštitnika bezbednosti povremeno stavlja u službu pokušaja pritiska na nešto. E to bi istraga trebalo da pokaže.“

Više pročitajte u tekstu: 

Policijska prijava: Nebojša Stefanović i Marko Parezanović pomagali Šarićevom klanu

Comments are closed.