Javno komunalno preduzeće „Gradska čistoća“ nije čistilo Hercegovačku ulicu u noći rušenja u aprilu 2016. godine pošto se ona po rasporedu čisti u jutarnjim časovima, navela je ova institucija u odgovoru za KRIK. Podsetimo, jedan od svedoka događaja ispričao je policiji je da mu je bilo neobično što ulica nije čišćena tu noć jer se to radilo svakog dana u isto vreme.
Piše: Bojana Pavlović
Izveštaj policije o bespravnom rušenju u Savamali iz jula 2017. godine do koga su došli novinari KRIK-a otkrio je da su u tom događaju ulogu imala i pojedina javna preduzeća koja su omogućila osobama sa fantomkama da sprovedu nelegalno rušenje i da ono privuče što manje pažnje.
U izveštaju su prepričane izjave svedoka koji su policiji ispričali da je rasveta tokom noći u Hercegovačkoj ulici ugašena, kao i da je Parking servis uklonio automobil koji se našao na putu bagera koji su došli da ruše.
Jedan od svedoka, zaposleni na autobuskoj stanici BAS koji je kontrolisao ulaz i izlaz autobusa sa parkinga u Železničkoj ulici, naveo je da je među neobičnim stvarima koje je primetio te noći, bilo i to da ulica nije čišćena.
„Takođe je primetio da se to veče nije čistila Hercegovačka ulica iako se to radilo uvek u isto vreme svaki dan“, piše u izveštaju.
Policija, sudeći po podacima iz izveštaja, od gradskog komunalnog preduzeća nije zatražila informacije o tome da li i zbog čega njene ekipe te noći nisu bile na terenu u Savamali.
KRIK je nakon objavljivanja izveštaja, u oktobru prošle godine uputio ovom preduzeću pitanja o rasporedu čišćenja u noći rušenja.
U odgovoru koji nam je stigao ove nedelje, „Gradska čistoća“ navela je da se ulica čisti svakog dana u isto vreme, ali ne uveče već u prepodnevnim časovima. U večernjim časovima vrši se pranje ulica – Hercegovačka se pere četiri puta mesečno, a u noći rušenja nije bila predviđena rasporedom, tvrde iz komunalnog preduzeća.
Uskoro se navršava dve godine od rušenja u Savamali, a istraga još nije pokrenuta. Javnosti i dalje nije poznato ko je naredio nezakonito rušenje privatne imovine, ko je u njemu učestvovao, lišavao slobode građane koji su slučajno naišli i naredio policiji da ne izađe na teren. Podsetimo, Zaštitnik građana utvrdio je da je policiji „sa vrha“ naređeno da ne postupa po pozivima građana.
Jedina osoba koju Više javno tužilaštvo u Beogradu imenovala u vezi sa ovim slučajem je Goran Stamenković, šef smene dežurne službe beogradske policije – osumnjičen za nesavestan rad u službi.
Policija, međutim, nije razgovarala sa osobama koje su javno pričale o odgovornima za rušenje. Tako, nije obavljen razgovor sa predsednikom Aleksandrom Vučićem koji je nakon događaja u Savamali rekao da iza rušenja stoji vrh gradske vlasti.
Nije saslušana ni bivša supruga gradonačelnika Beograda Siniše Malog koja je u intervjuu za KRIK rekla da joj se bivši suprug pohvalio da je organizovao rušenje.
Pročitajte izveštaj policije o rušenju u Savamali