KRIK se gotovo od osnivanja nalazi na meti napada provladinog tabloida „Informer“ i drugih medija bliskih vlasti ili kriminalnim krugovima. „Informer“ je u nekoliko navrata iznosio neistine o glavnom i odgovornom uredniku KRIK-a Stevana Dojčinovića predstavljajući ga kao saradnika stranih obaveštajnih službi.
U nastavku pratite kako se razvijala kampanja protiv KRIK-a i drugih nezavisnih medija koji se bave istraživačkim novinarstvom, kao i reakcije na kampanju.
Međunarodna organizacija „Amnesty International“ u delu izveštaja o medijskim slobodama u Srbiji za 2017. godinu navodi da su istraživački novinari bili meta kampanja koje su vodili ministri i provladini mediji. Među slučajevima napada na novinare koji se navode u izveštaju su i napadi na KRIK. „Amnesti International“ podseća da je novinarki KRIK-a Dragani Pećo u julu obijen stan, kao i da je u septembru stranka ministra Aleksandra Vulina optužila urednika KRIK-a Stevana Dojčinovića da je narkoman i strani plaćenik. Organizacija navodi da su napadi usledili nakon istraživanja imovine ministra Vulina.
Komentarišući četvrtu tužbu ministra Nenada Popovića protiv KRIK-a predsednik Nezavisnog udruženja novinara Vojvodine (NDNV) Nedim Sejdinović kaže da je u pitanju pritisak i finansijsko iscrpljivanje.
„Mislim da je Popović upravo krenuo tim putem i da mu je to cilj: da gomilanjem tužbi vrši pritisak na KRIK, jer on definitivno nema problema sa novcem i advokatskom podrškom“, rekao je Sejdinović za KRIK. On je podsetio da gomilanje tužbi protiv medija, bez obzira na sadržaj kasnije presude, automatski znači kaznu za taj medij, jer mora da plaća sudske takse i advokate.
„Jasno je da je u pitanju politički pritisak i vrsta sudskog iscrpljivanja medija“, kaže Sejdinović.
Ministar bez portfelja Nenad Popović podneo je četiri tužbe protiv KRIK-a zbog povrede časti, ugleda i dostojanstva. Sve tužbe odnose se na otkrića iz projekta „Rajski papiri“ i ministar svakom traži odštetu od milion dinara.
Popović je tužbe podneo zbog teksta „Srpski državljani u ‘Rajskim papirima’“ u kome je najavljeno da će KRIK objaviti priču o ministru, kao i za dve vesti – „Netačno da Popović nema ofšor kompanije“ i „’Rajski papiri’ nisu napad na Popovića, već međunarodni projekat“. Poslednju tužbu podneo je zbog priče „Popović ‘visokorizičan’ za ofšor agenciju“ u kojoj je otkriveno da poseduje poslove i imovinu vredne više od 100 miliona američkih dolara, da kontroliše kompanije registrovane u ofšor zonama, ali i da je u izveštaju advokatske kancelarije „Appleby“, koja se bavi osnivanjem ofšor kompanija, označen kao klijent visokog rizika.
KRIK podseća da je sve što je objavljeno potkrepljeno autentičnom dokumentacijom, kao i da su „Rajski papiri“ međunarodni projekat u kom je učestvovalo 96 medijskih organizacija iz 67 zemalja. Novinari su pre objavljivanja priče pozvali Popovića na intervju i poslali mu precizna pitanja na mejl, ali on nije pristao da govori za KRIK.
Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ) uputio je pismo podrške portalu KRIK povodom dve tužbe koje je zbog projekta „Rajski papiri“ protiv KRIK-a podneo ministar Nenad Popović.
„ICIJ je ponosan što je KRIK, vodeća organizacija koja se bavi istraživačkim novinarstvom u Srbiji, bila partner u projektu ‘Rajski papiri‘“, navodi se u pismu koje je potpisala Marina Voker Gevara, zamenica direktora ove organizacije.
Voker Gevara u pismu podseća da je međunarodni projekat „Rajski papiri“ doveo do brojnih istraga i reformi širom sveta i ističe da ICIJ podržava KRIK u rasvetljavanju stvari od javnog značaja u Srbiji.
Pismo podrške ICIJ je uputio nakon dve tužbe koje je protiv KRIK-a podneo ministar Nenad Popović zbog tekstova koji su o njemu objavljeni u okviru projekta „Rajski papiri“.
Tužba ministra Nenada Popovića protiv KRIK-a predstavlja pritisak na ovaj medij i podneta je sa namerom da ugasi KRIK, smatra Maja Stojanović, direktorka nevladine organizacije „Građanske inicijative“.
Stojanović ukazuje da odšteta od milion dinara koju ministar Popović traži od KRIK-a predstavlja direktan pritisak na održivost ovog medija, jer toliki iznos može da ga ugasi.
„Jedina odšteta koja bi g-dinu Popoviću bila dovoljna, kako bi nastavio da se bez uvida javnosti bavi svojim poslovanjima, jeste da ugasi KRIK. Tome ova tužba i služi. Na sudstvu je da sada pokaže da li radi u istom cilju ili ne“, rekla je Stojanović.
Ona smatra da je tužba samo jedan od oblika pritisaka, dok su učestali pokušaji diskreditacije i diskriminacije KRIK-a od strane nosilaca javnih funkcija podjednako opasni i ne smeju biti zanemareni.
U intervjuu koji je dala za današnji „Nedeljnik“ premijerka Srbije Ana Brnabić ponovo pokušava da diskredituje KRIK govoreći da nije „istraživački medij“ već „senzacionalistički portal“. Brnabić je u intervjuu komentarisala nalaze KRIK-a o njenoj imovini, ali je izvrnula činjenice pokušavajući da javnost dovede u zabludu.
Premijerka je upitana zašto se ljuti kada je „prozivaju za imovinu“ na šta je ona odgovorila da se „ne ljuti kada se istraživački mediji bave njenom imovinom, ali to nije KRIK, koji je „senzacionalistički portal“.
Predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Nedim Sejdinović kritikovao je izjavu predsednice Vlade Srbije Anu Brnabić o medijima koji istražuju imovinu političara i podsetio da je jedna od uloga medija da budu kontrolni mehanizam u društvu.
„Ponekad zbog izjava Ane Brnabić imam takozvani transfer blama. Iz njenih izjava prosto isijava neznanje, medijska nepismenost, sa jedne, i arogancija, sa druge strane. Tužno, ali i štetno, i veoma opasno“, rekao je Sejdinović.
Premijerka Srbije Ana Brnabić sinoć je gostujući na Radio-televiziji Srbije KRIK nazvala „takozvanim istraživačkim medijem“ i u negativnom kontekstu govorila o bazi imovine političara ističući da su novinari KRIK-a „kopali“ po imovini funkcionera.
„Moja imovina je u potpunosti transparentna i ja jedva čekam taj Zakon o imovini i mislim da je to posebno u interesu ove Vlade i ove vladajuće koalicije zato što mi u ovom trenutku imamo razne, takozvane istraživačke medije, koji kako god hoće, bez ikakve odgovornosti i bez ikoga da njih pozove na odgovornost, kopaju po imovini funkcionera“, izjavila je Brnabić gostujući u emisiji „Upitnik“na RTS-u.
Brnabić je navela da je „u potpunosti okej“ istraživati imovinu funkcionera, ali da ima problem kada mediji „sami u skladu sa svojim željama i razmišljanjima određuju šta je bliža, a šta dalja porodica“ i dalje istražuju.
Stevan Dojčinović, urednik KRIK-a, tužio je portal „Antidot“ i njegovog urednika Marka Matića zbog laži koje su o njemu iznete u nekoliko tekstova, kao i u Matićevim javnim nastupima.
Objavljene su, između ostalog, neistine da je Dojčinović osnovao KRIK nelegalnim novcem, da redakcija KRIK-a radi „na crno“ i vodi duple knjige.
Matić je u svom tekstu lagao da se u KRIK-ovim poslovnim knjigama ne spominje donacija od 20.000 dolara koju je KRIK dobio od međunarodne novinarske organizacije čiji je član – Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).
Dojčinović je u tekstu lažno optužen i da je radio za pokojnog Mikija Rakića i Borisa Tadića, ali i za ljude iz tužilaštva i policije i to „za potrebe obračuna sa Crnom Gorom“.
Tekst sa sajta „Antidot“-a preneli su provladin tabloid „Informer“, novine „Politika“, kao i „Srpski telegraf “, agencija „Tanjug“ i sajt Radio-televizije Vojvodina. Matić je laži iz tekstova, a posebno onu o neprijavljenih 20.000 dolara, ponavljao gostujući na prorežimskoj televiziji „Pink“.
List „Večernje novosti“ je u nedeljnom izdanju u rubrici „reportaže“ objavio tekst „Krah etike novinarstva“ kojim se pridružio hajci koja se protiv KRIK-a vodi zbog učešća u međunarodnom projektu „Rajski papiri“.
Autor Nikola Martić optužuje KRIK da je „Rajskim papirima“ pokušao da „pokrene afere u vrhu vlasti u Srbiji“, ponavljajući izjavu ministra Nenada Popovića – da je njegovo ime objavljeno u okviru međunarodnog projekta zbog poslovnih veza koje ima sa Rusijom.
U tekstu se detaljno analizira na koji način se KRIK finansira i netačno navodi da u njegovom finansiranju ne učestvuju građani Srbije, te da KRIK-ova uređivačka politika nije samostalna.
Portal „Antidot“ izdao je saopštenje povodom navodne „zloupotrebe teme ’Rajskih papira’“ u kome je optužio KRIK da je „paramedij“.
„Licemerje na javnoj sceni Srbije u insistiranju na istrazi o poreklu imovine državnih funkcionera pojačava glavni medijski promoter ove teme – portal ’KRIK’ – čiji urednik Stevan Dojčinović, takođe mesecima, odbija da odgovori na pitanje o poreklu 20.000 dolara sa kojima je ’KRIK’ osnovan, a o kojima nema dokaza u zvaničnim dokumentima ove paramedijske grupe.“
Zbog neistina iznetih u ovom saopštenju, urednik KRIK-a će podneti tužbu.
Kao reakcija na saopštenje KRIK-a, ministar je izdao saopštenje, napominjući da njegovi advokati već pripremaju tužbu. U njemu Popović pokušava da diskredituje novinare KRIK-a navodeći kako pišu po nalogu stranaca i kako je sve smišljeno kako bi se blatilo njegovo ime.
„Očigledno je da KRIK po nalogu spolja nastavlja kampanju blaćenja mog imena, a sve zbog mojih političkih stavova vezanih za jačanje saradnje Srbije i Rusije i mog stava da Srbija nikada ne treba da postane član NATO pakta, niti da uvede sankcije Rusiji.“
Nakon napada ministra Nenada Popovića, KRIK je podsetio da se ova organizacija bavi istraživačkim novinarstvom, ne iznosi optužbe ni na čiji račun, niti zastupa nečije interese. Učešće u projektu „Rajski papiri“ upravo pokazuje da je rad KRIK-a prepoznat na međunarodnom nivou.
Napadima na KRIK, ministar Popović već nedelju dana izbegava da objasni ono što je nekoliko puta ponovio – da nema ofšor kompanije. Ofšor firme koje se pominju u „Rajskim papirima“ prijavio je Agenciji za borbu protiv korupcije i navedene su u njegovom imovinskom kartonu na sajtu Agencije.
Gostujući na Radio-televiziji Srbije, Popović je izjavio da je istraživanje o njegovoj imovini u okviru „Rajskih papira“ motivisano njegovim stavovima o NATO paktu i Rusiji. Naveo je da ne poseduje kompanije u ofšor zonama, kao i da se njegova imovinska karta nije promenila u prethodna četiri meseca, od kada je ministar u Vladi Srbije. Ponovio je da će tužiti KRIK.
Poslanik vladajuće Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović nazvao je novinare KRIK-a nepismenim, pokvarenim i zlonamernim zbog priče o kladionici „Meridian“ nastale u okviru „Rajskih papira“, a u kojoj je on ranije radio.
„Isključivo tendenciozno pišete, jer vam je neko dao zadatak da ovakve stvari radite. Znači ja sam vam sada pokazao koliko ste nepismeni, crno na belo vam dokazao, koliko ste čak i zlonamerni. Ovde ste pokazali svu moguću nepismenost, pokvarenost, zlonamernost“, rekao je Đukanović.
Komentarišući napade Pokreta socijalista Aleksandra Vulina na urednika KRIK-a novinar nemačkog radija ARD Klemens Ferenkote kaže da način na koji se funkcioneri obraćaju javnosti mora da bude što umereniji, racionalniji i zasnovan na činjenicama.
„Kada vlast preko tabloida stvara negativnu klimu protiv medija koje ljudi iz vlasti ne vole, kada se oni napadaju i vređaju, to loše utiče na kvalitet javnog diskursa.“
Zorana Mihajlović, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, smatra da su nedopustva saopštenja Pokreta socijalista u kojima je brutalno izvređan urednik KRIK-a Stevan Dojčinović. „Nedopustivo je da bilo ko vređa, kleveće, ponižava i fizički napada urednike i novinare“, rekla je Mihajlovićeva za KRIK.
Ona je dodala da nije bitno da li je u pitanju verbalni napad na novinare KRIK-a ili fizički napad na novinarke „Pink“-a i ekipu RTS-a, jer su napadi usledili samo zato što su novinari radili svoj posao.
NUNS i NZNV upozorili su građane i međunarodnu zajednicu da je u toku nova kampanja vlasti, paradržavnih struktura i režimskih glasila protiv nezavisnih medija, koja za cilj ima njihovo dodatno zastrašivanje i difamiranje, a nedvosmisleno predstavlja i javni poziv na linč urednika i novinara koji se nalaze na raznim državnim „crnim listama“.
„Kvaziistraživački tekst o nezavisnim medijima u Srbiji sa jednog niskofrekventnog portala koji je povezan sa kontroverznim biznismenom Stankom Subotićem Canetom – promptno su preneli svi režimski mediji, a čitava akcija je očigledno unapred pripremljena, najverovatnije i kao pokušaj da se relativiziraju brojne afere i nezakonite radnje u koje su umešani predstavnici vlasti, a koje su upravo nezavisni mediji i istraživački centri u Srbiji razotkrili“, piše u saopštenju.
Portal „Antidot“ objavio je tekst u kom je izneo niz neistinitih informacijama o mnogim medijima, među kojima je i KRIK. Podnaslov koji se odnosi na KRIK glasi „paukova mreža za lov na unapred određene mete“.
Poseban aspekt stavljen je na to što je KRIK deo međunarodne novinarske mreže OCCRP čijeg osnivača Drua Salivena predstavljaju kao „operativca na tajnom zadatku“, a OCCRP kao „paramedijsku novinarsku mrežu“.
Niz neistina iznet je na račun finasiranja KRIK-a, gde se između ostalog navodi da redakcija radi „na crno“ i vodi duple knjige finansija.
Zbog iznetih neistina KRIK će tužiti ovaj portal.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) izrazili su zabrinutost zbog načina na koji se predstavnici vlasti, uključujući i premijerku Anu Brnabić, odnose prema stranačkim napadima na portal KRIK zbog izveštaja o novcu za kupovinu stana ministra odbrane Aleksandra Vulina.
„Neprimereno je i nedopustivo da se u demokratskom društvu na konkretne podatke koje mediji iznose odgovara otvorenim javnim pritiscima na te medije i njihove urednike.“
Novo saopštenje pod naslovom „Kriv vam je Aleksandar Vulin zato što radi za Srbiju“ osvanulo je petog dana hajke na KRIK, a potpisao ga je Bojan Torbica, poslanik i predsednik Pokrajinskog odbora Pokreta socijalista Vojvodine.
U tekstu se navodi kako su KRIK i organizacije koje su nakon napada stale uz KRIK krenule u prikupljanje donacija za narednu godinu blateći svoju državu, njene funkcionere i organe kako bi novac dobili od inostranih fondacija.
Nakon što je Pokret socijalista Aleksandra Vulina optužio urednika KRIK-a da je narkoman, strani plaćenik i osoba koja voli da uživa u svom i tuđem bolu, Evropska unija upozorila je vlasti u Srbiji da će pratiti poštovanje slobode medija u zemlji tokom procesa pristupanja.
U saopštenju EU navodi da napad na integritet novinara s ciljem diskreditacije njihovog novinarskog rada predstavlja grubo kršenje medijskih sloboda i da će EU budno motriti na odnos vlasti prema novinarima u Srbiji.
Upitana šta misli o nizu napada Pokreta socijalista na KRIK, premijerka Ana Brnabić izjavila je da razume emotivnu reakciju Pokreta socijalista, jer je, kako je navela, i sama imala problem sa istim portalom.
Trećeg dana napada na novinare KRIK-a, pored Pokreta socijalista sa dva saopštenja, oglasio se i ministar Aleksandar Vulin. Ministar je gostujući na provladinoj televiziji „Pink“ optužio novinare da rade po političkoj agendi, da nisu objektivni, da rade u interesu stranaca i da ne vole Srbiju.
Međunarodna novinarska organizacija Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) apelovala je na vladu Ane Brnabić da se fokusira na davanje odgovora javnosti i da ministri prestanu sa napadima na novinare.
„Srpski zvaničnici moraju da daju odgovore, a ne da napadaju one koji postavljaju pitanja“, piše u saopštenju OCCRP-ja. „Nepokoreni, nezavisni mediji ključni su deo demokratskog procesa i integralna vrednost unije kojoj Srbija želi da se pridruži.“
Pet novinarskih udruženja izdalo je saopštenje u kome je upozorilo građane i međunarodne institucije da je vlast u Srbiji ušla u novu, brutalnu fazu gušenja medijskih sloboda i zastrašivanja novinara, sa ciljem da u potpunosti onemogući kontrolnu ulogu medija i slomi bilo kakav slobodni kritički glas.
U saopštenju se, između ostalog, navodi da su „KRIK i njegov urednik Stevan Dojčinović izloženi zastrašujućem napadu vladajućeg Pokreta socijalista i pojedinih medija zbog objavljivanja istraživačkih priloga o stanu ministra odbrane Aleksandra Vulina.“
Pokret socijalista izdao je čak osam saopštenja u kojima pokušava da diskredituje redakciju KRIK-a, ali i sve osobe koje su javno komentarisale slučaj „tetka iz Kanade“. Ni u jednom saopštenju nije demantovano otkriće KRIK-a, već su iznošene uvrede i pokušaj diskreditacije urednika Stevana Dojčinovića.
Nakon što su novinari KRIK-a otkrili da ministar odbrane Aleksandar Vulin ne može da objasni poreklo više od 200.000 evra, usledio je niz saopštenja Pokreta socijalista čiji je Vulin predsednik. U saopštenjima se urednik KRIK-a Stevan Dojčinović naziva mrziteljem Srbije, stranim plaćenikom i narkomanom, koji „pod dejstvom droga izmašta priče“.
„Da li vlasnik KRIK-a ima hrabrosti da prizna, koliko je novca od stranaca dobio u kešu, neprijavljenog? Čime se Dojčinović zaista bavi, osim što ponekad ima čudne sklonosti da visi po plafonima, probada bradavice iglama i samopovređuje se? Nije tajna da je Dojčinović plaćen iz inostranstva za svaki tekst kojim napada Vulina, a nije tajna ni da uzima narkotike“, stoji u saopštenjima.
Ova saopštenja prenosili su provladini mediji „Pink“ i „Informer“ i tako se uključili u hajku protiv KRIK-a.
Dojčinović je tužio Pokret socijalista zbog neistina iznetih u saopštenjima.
Narodni poslanik Srpske napredne stranke i novinar Miroslav Lazanski napao je novinare KRIK-a nakon što su u saradnji sa kolegama iz Makedonije otkrili da je Lazanski sa pripadnikom srpske tajne službe BIA sprovodio medijsku propagandu u korist bivšeg makedonskog premijera Nikole Gruevskog i ruske politike.
„Ja ne znam ni koja je to organizacija KRIK, koji su to diletanti, da ne kažem da su budale. Ja njih i ne čitam“, rekao je tada Lazanski.
Nakon što je KRIK objavio nastavak „Baze imovine političara“ i njenu dopunu profilima predsedničkih kandidata, portal „Antidot“ objavio je saopštenje u kome lažno optužuje KRIK da pokušava da prikrije imovinu Vuka Jeremića, jednog od predsedničkih kandidata
„Ne ulazeći u tačne motive KRIK-a za iznošenje materijalnih neistina u istraživanju koje je taj portal objavio, svesno grešeći baš kod kandidata Vuka Jeremića, verujemo da je namera bila da se ovim neistinama pomogne pomenutom kandidatu tokom izborne kampanje“, stoji u saopštenju.
KRIK-ova baza ne sadrži neistine, zasnovana je na zvaničnoj dokumentaciji, a njen značaj prepoznali su kako građani Srbije, tako i međunarodne organizacije.
Provladin tabloid „Informer“ ponovo je pokrenuo kampanju protiv Mreže za istraživanje kriminala i korupcije – KRIK i drugih nevladinih organizacija koje se bave istraživačkim novinarstvom. U tekstu „Bruka: Amerika i EU plaćaju lažove i reketaše“ tabloid lažno optužuje KRIK i druge istraživačke organizacije da „gotovo svakodnevno zatrpavaju srpsku javnost lažnim aferama sračunatim na izazivanje haosa u Srbiji“. Uz ovaj tekst na naslovnoj strani tabliod je objavio fotografiju urednika KRIK-a Stevana Dojčinovića.
Podsećamo da je KRIK organizacija koja se bavi istraživačkim novinarstvom, ne proizvodi afere, niti zastupa bilo čije interese. KRIK se finansira iz donacija i svoje poreske obaveze uredno izmiruje u skladu sa zakonskim propisima.
Reagujući na ove optužbe KRIK je istakao da je ovakvo pisanje „Srpskog telegrafa“ naročito opasno ukoliko imamo u vidu aktuelnu situaciju u zemlji, u kojoj se danima govori o pokušaju atentata na premijera i iznose informacije da meta ubistva može biti i njegov brat. Posledice tekstova kojima se targetiraju medijske organizacije i njihovi novinari mogu ugroziti bezbednost novinara ove redakcije, što je ranije bio slučaj.
@Aledar989 Kakva budalaština britanskih agenata iz KRIK. Malo više inventivnosti sledeći put.
— Vladimir Djukanovic (@Djuka_RSFC) June 27, 2016
U tekstu „Sud ih kažnjava, a stranci nagrađuju“ objavljenom 25. juna dnevne novine „Politika“ napale su Mrežu za istraživanje kriminala i korupcije– KRIK pokušavajući da dovedu u pitanje kredibilitet naše organizacije i nagradu koju smo dobili. Novinarka Višnja Aranđelović nas zbog priče o Gradonačelniku Beograda Siniši Malom napada ocenama da je u pitanju „manjkav tekst“, da nismo proverili svu dokumentaciju, te da su „neki detalji sporni“.
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović je u odgovoru na ovaj tekst naveo da kredibilitet našeg istraživanja o 24 stana koja je Mali kao direktor ofšor firmi kupio na bugarskom primorju nije doveden u pitanje i istakao da javnost i dalje ne zna za koga je Gradonačelnik kupovao nekretnine.
„Umesto da insistiraju da saznaju čiji to novac naš gradonačelnik tajno ulaže, novinari napadaju kolege koje su došle do velikog otkrića“, navodi Dojčinović.
Stevan Dojčinović, urednik Mreže za istraživanje kriminala i korupcije – KRIK, tužio je Ištvana Kaića, saradnika Vladimira Bebe Popovića, zbog laži koje je Kaić objavljivao na svom sajtu. Kaić je u tekstu objavljenom u martu optužio urednika KRIK-a da je „lažni novinar“ i „urednik organizacije lažno registrovane kao medij“, da se bavi „kriminalizovanjem ljudi bliskih vlasti i premijeru“ i „reketiranjem označenih meta“. Dojčinovića je lažno optužio da je radio za pokojnog Mikija Rakića i Borisa Tadića, ali i za ljude iz tužilaštva i policije.
Na pisanje „Politike“ KRIK se ranije žalio Savetu za štampu.
Krajnje je vreme za zakljucak da portale nebtreba posmatrati kao boraniju kojoj vlast moze da radi sta hoce. Podrska @KRIKrs i @Insajder_net
— Dragan Janjic (@JanjicDragan) March 21, 2016
Za šta je sve po Informeru kriv urednik KRIK-a https://t.co/nAaDGLUl9Q pic.twitter.com/DDWGtrSTf6 — Njuz Net (@njuznet) March 21, 2016
Vucic govori o navodnoj prici @KRIKrs koja nije ni objavljena… Otkud uopste zna sta ce biti objavljeno? #PodrziKRIK
— Bojan Cvejić (@bojan_cvejic) March 21, 2016
Tviteraši su uz haštag #PodržiKRIK pisali zašto treba podržati našu organizaciju, ali i o lošem stanju u medijima.
Ohrabrimo mlade kolege. #PodrziKRIK #novinar — Dusan Masic (@dusanmasic) March 20, 2016
„Ako neko ima bilo kakve ozbiljne sumnje u neprofesionalan rad službi bezbednosti, voleo bih da za to čujem dokaze“, odgovorio je Vučić na sumnju urednika KRIK-a da je „Informer“ objavljivao fotografije i informacije koje je dobio od službi bezbednosti koje prate i prisluškuju novinare KRIK-a. Iako je izjavio da ne vidi ništa sporno u KRIK-ovom istraživanju imovine političara,Vučić, međutim, nije propustio priliku da optuži KRIK da objavljuje tekstove koji sadrže neistine.
Puna podrška @djvucicevic da izdrži primitivne napade i harangu koju kreiraju @NUNS_1994 i @KRIKrs . Dosta represije! — Vladimir Djukanovic (@Djuka_RSFC) March 19, 2016
Đukanović je na svom blogu objavio i tekstove u kojima iznosi niz uvreda na račun KRIK-a i njegovog urednika nazivajući ih između ostalog „samozvanom novinarskom elitom“, „Soroševim ekspoziturama“, uz tvrdnje da su „angažovani za nekog“ i da nisu nezavisni.
Ko nije do sada, molim vas #PodrziKRIK, jer vise oni trebaju nama nego mi njima… — Ivan Milincic (@lokomotivan) March 19, 2016
Nismo zaboravili prodaju Bratstva, kupovinu 24 stana, vezu ministra Loncara sa Zemuskim klanom. Hvala za istinu i podrska za @KRIKrs. — Sandra Orlovic (@SandraOrlovic) March 19, 2016
„Ako imaju dokaze, neka se obrate tužilaštvu koje je nadležno sa pokretanje istrage, ali policija neće zabranjivati medije“, rekao je ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović povodom zahteva NUNS-a da policija utvrdi da li se prisluškuju novinari portala KRIK. „Nekim novinarima se ne sviđa kada se o njima objavljuju tekstovi koji ih bole i onda je potrebno da mi, kao policija, valjda reagujemo i ućutkujemo te medije i zabranjujemo ih“, rekao je Stefanović i optužio novinare KRIK-a da svojim tekstovima napadaju i pišu „šta im padne na pamet“. „Na to moraju da se naviknu ljudi koji su navikli da oni napadaju i da imaju pravo da pišu o drugima šta im padne na pamet, ali zato, kada se o njima piše, to smatraju da je užasno, strašno i da bi svi trebalo da reaguju.“ Ovo nije prvi put da je Stefanović napao KRIK. U novembru prošle godine, nakon serijala tekstova o gradonačelniku Beograda Siniši Malom, on je zapretio novinarima KRIK-a da će odgovarati ako lažno optužuju Malog, a kasnije i da mu je čudno što se KRIK finansira samo od inostranih donacija.
@dusanmasic podrska kolegama #PodrziKRIK @KRIKrs @V_Obradovic — Oradio.rs (@OradioRtv) March 19, 2016
Ako radiš i nemaš vremena da se baviš politikom, onda imaš pare pa #PodrziKRIK :https://t.co/lp1gGPTJpr @KRIKrs — Toliko. (@parun_) March 19, 2016
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović i danas se našao na naslovnoj strani Informera. Osim Dojčinovića, Informer je napao i Vukašina Obradovića i Dinka Gruhonjića, predsednike Nezavisnog udruženja novinara Srbije i Nezavisnog društva novinara Vojvodine, koji su ranije najoštrije osudili napad provladinog tabloida na KRIK i njegovog urednika Stevana Dojčinovića.
sto je vise kleveta i lazi dojcinovic nam miliji i drazi — Др_Öтац_Живøтић (@kazi_tibi) March 18, 2016
Kada je silovao Jankovića, nisam bio Janković… Kada je silovao Dojčinovića, nisam bio Dojčinović… #PodrziKRIK @StevanOCCRP @KRIKrs — Slobodan Milošević (@sloba_milosevic) March 18, 2016
Ko napada @KRIKrs i @StevanOCCRP napada i nas! — Ministarstvoprostora (@javniprostori) March 18, 2016
Attack dog Vs. Watch dog Velika je razlika Džukac Vs. Čuvara Velika — SAMO DM (@SlobaGeorgiev) March 18, 2016
Kada vas napada premijer preko svojih blatoida, znate da ste na dobrom putu. Vučić i njegova porodica su centar korupcije u Srbiji. @KRIKrs — Saša Radulović (@SasaRadulovich) March 18, 2016
Puna podrska Dojcinovicu i Kriku u danima kada odolevaju besramnim napadima. #podrziKRIK — Borislav Stefanovic (@BorkoStef) March 18, 2016
17. mart 2016.
Redakcija Insajder smatra da „Informer“ današnjim tekstom u kome optužuje KRIK i Stevana Dojčinovića krši Zakon o javnom informisanju. „Smatramo da Informer na takav način pokušava da vrši pritisak na novinare, što je Zakonom zabranjeno. Prema našem mišljenju, predstavnici Vlade, čiju politiku ‘Informer’ brani tako što raznim pojedincima stavlja metu na čelo, imaju obavezu da reaguju javno i da spreče svaki dalji poziv na linč bilo koga“, piše Insajder.
Snažne li vlasti kad upregne sve svoje besne bikove da bi pregazila @KRIKrs – nekolicinu mladih entuzijasta koji na netu objavljuju istine. — Biljana Lukić (@BiljanaLuki) March 17, 2016
Svuda u svetu novinari koji istrazuju kriminal razgovaraju sa kriminalcima. Jok, nego ce sa akademicima. Podrska za @StevanOCCRP i @KRIKrs — Dusan Masic (@dusanmasic) March 17, 2016
Da li je uspostavljena neka posebna sluzba koja prati sta novinari nameravaju da pitaju i kojim temamama nameravaju ad se bave? @KRIKrs — Dragan Janjic (@JanjicDragan) March 17, 2016
Informer and the Serbian government’s continued attack on @stevanOCCRP is morally reprehensible and shows how low they are willing to go. — Drew Sullivan (@DrewOCCRP) March 17, 2016
16. mart 2016.
Dragan Vučićević, urednik provladinog tabloida „Informer“, gostujući u jutarnjem programu televizije „Pink“ je lažno optužio i napao KRIK i glavnog urednika Stevana Dojčinovića.
„Na čelu KRIK-a, te istraživačke novinarske organizacije je jedan čovek koji se lažno predstavlja kao novinar. On se zove Stevan Dojčinović, on sve svoje informacije dobija od mafijaša i kriminalaca. Ali iza toga stoje mnogo moćniji centri moći. Sve te informacije protiv Vučića dolaze iz Sarajeva, od čoveka koji se zove Dru Salivan. Kažu obavešteni ljudi da radi za strane zapadne obaveštajne službe. Te informacije treba da naprave situaciju haosa i da dokažu da je Vučić kriminalac i da ima nešto što nema. Dakle, napašće mu porodicu tvrdeći da njegov otac i njegova majka i njegov brat imaju nesrazmerno veliku imovinu. Oni su u stvari hajkači. Šta je njihov cilj? Njima uopšte nisu bitne činjenice“, rekao je Vučićević.
„U okviru istraživanja imovine političara, koje je KRIK najavio pre deset dana, istražujemo i imovinu članova porodice (povezanih lica) ključnih državnih funkcionera, uključujući i premijera. To je legitimna tema za svakog novinara u svetu“, navodi se u saopštenju. „Vučićević je, međutim, izneo i detalje o tome šta KRIK trenutno istražuje. Postavlja se pitanje ko tako pažljivo nadzire rad KRIK-a, pa zna detalje neobjavljenih priča.“
Vukašin Obradović, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS)
„Umesto dokumenata kojima bi razjasnili celu priču i eventualno skinuli sumnje koje postoje oko kupovine tog stana, poteže se taj medijski mehanizam diskreditacije KRIK-a i postavljaju se potpuno sporedna pitanja“, rekao je Obradović komentarišući to što je ministar Lončar, umesto da odgovori na pitanja novinara o svojim vezama sa zemunskim klanom, izjavio da građane Srbije interesuje da li KRIK plaća porez.
Podsećamo da je KRIK neprofitna organizacija koja ne zastupa ničije interese i ne sprovodi medijske napade, niti kampanje protiv vlasti. KRIK se bavi otkrivanjem korupcije i kriminalnih veza sa ciljem da građanima predoči ono što pojedinci i interesne grupe nastoje da sakriju, kao i da ukaže na potencijalne zloupotrebe vršilaca javnih funkcija.
Dojčinović je odbacio navode da je njegov novinarski rad usmeren na plasiranje afera i istakao da je KRIK istraživački medij sa nezavisnom uređivačkom politikom.
„KRIK ne dobija instrukcije ni od koga. Novinari KRIK-a sami biraju svoje teme i imaju nezavisnu uređivačku politiku“, objasnio je Dojčinović.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar na današnjoj konferenciji za novinare nije želeo da odgovori na pitanja novinara KRIK-a o svojim vezama sa zemunskih klanom, već je rekao da je bitnija tema to da li KRIK plaća porez i optužio KRIK da piše po nalozima iz Sarajeva.
„Građane interesuje da li vi plaćate porez. Kad uzmete pare u Sarajevu pa dođete u Beograd, je l prijavite to? Je l platite porez? Mora država da živi od nečega. Pa kad dobijete tamo instrukcije koga ćete, šta ćete i kako ćete da napravite, to građane interesuje“, rekao je Lončar.
Mreža za istraživanje kriminala i korupcije – KRIK kao neprofitna nevladina organizacija finansira se iz donacija i svoje poreske obaveze uredno izmiruje u skladu sa zakonskim propisima. Podsetili bismo i na to da je današnji nastup ministra Lončara u sukobu sa njegovim jučerašnjim pojavljivanjem na televiziji Pink. On je juče optužio KRIK da objavljuje priče koje diktira smenjeni načelnik UKP-a Rodoljub Milović, a danas izjavio da nam naređenja daju u Sarajevu.
Nakon što je KRIK objavio priču u kojoj je predstavio nove dokaze o vezi Zlatibora Lončara sa zemunskim klanom, ministar zdravlja je gostujući na televiziji Pink izneo niz neistina rekavši da je istraživačka priča KRIK-a, na kojoj su naši novinari radili mesecima, „autorski tekst jednog smenjenog policajca“, te da KRIK „sprovodi kampanju protiv vlasti“.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradović rekao je danas da urednik „Informera“ Dragan J. Vučićević i TV Pink stvaraju atmosferu straha i linča u društvu, a pojedince iz medijske i političke sfere proglašavaju zaverenicima, što može imati ozbiljne posledice po njihovu ličnu bezbednost.
Povodom nastupa urednika „Informera“ u Jutarnjem programu televizije Pink u kojem je optužio vlasnika „Kurira“ i televiziju N1 za zaveru protiv premijera, Obradović je istakao da taj nastup ne bi vredeo komentara bez obzira na sve njegove tvrdnje iznete u toj emisiji, da one ne dovode u pitanje pre svega bezbednost pojedinih ljudi i ugrožavaju sigurnost kolega.
„Ne postoji nikakav uticaj na naš rad. Sami biramo teme kojima se bavimo“, rekao je urednik KRIK-a Stevan Dojčinović.
Američki ambasador u Srbiji Majkl Kirbi izjavio je da to što SAD podržavaju istraživačko novinarstvo ne znači da žele da sruše vladu.
„SAD se zalažu za pošteno izveštavanje i za istraživačko novinarstvo, iako nije prijatno svima… Ali nemaju ni nameru ni interesa da ruše vladu“, rekao je Kirbi.
Dragan Janjić, potpredsednik Izvršnog odbora NUNS-a, gostujući u dnevniku N1 rekao je da je feljton „Informera“ o finansiranju KRIK-a i drugih nezavisnih medija koje se bave istraživačkim novinarstvom klasničan primer kampanje. „Imamo nekoliko portala koja se bave istraživačkim novinarstvom i ne vidim da je pobijeno ono što oni pišu. Tu imamo klasično istraživačko novinarstvo i nemamo kampanje koje su kontinuirane. Ako vi ceo dan držite jednu emisiju na jednu temu vi vodite kampanju, ne bavite se novinarstvom“, rekao je Janjić.
„Ovo što se dešava je poslednja u nizu kampanja koje se uglavnom vode preko tih provladinih medija, pre svih ‘Informera’ i Pinka. Mi smo sigurni da je ovo direktno povezano sa serijalom tekstova koje smo objavili o Siniši Malom, a čak i ‘Kurir’ piše da je bio pod pritiskom zato što je prenosio ta naša istraživanja“, kaže urednik KRIK-a Stevan Dojčinović. „Kada je u pitanju naše finansiranje, to je potpuno čista i transparentna priča, vi na našem sajtu kao i na sajtu BIRN-a, sve to možete da saznate, na sajtu APR-a takođe, a i Poreska uprava ima podatke o svakoj donaciji koja je stigla“, kaže Dojčinović.
„Mislim da je to zapravo kampanja protiv onog dela novinarske scene koji se još trudi da svojim tekstovima pokuša da prikaže jednu drugu stranu trenutne vlasti. Generalno gledano, to jeste kampanja protiv novinara. Ona će povećati pritisak na kritičku javnost i na one novinare koji žele da profesionalno rade svoj posao. To će biti posledica ove kampanje bez obzira što sam potpuno siguran da ‘Informer’ ne može da otkrije ništa novo, ništa što je nepoznato javnosti i svima onima koji prate rad BIRN-a, CINS-a i KRIK-a“, upozorava Vukašin Obradović, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS).
„Ti i ja se razumemo. KRIK će sutra opet pustiti nešto o Malom. Nemoj to da objaviš! Ni slučajno!“, citat poruke koju je dobio vlasnik „Kurira“ Aleksandar Rodić, prema pisanju ovog lista. „Hajka je počela nakon što smo preneli tekstove KRIK-a o 24 stana Siniše Malog“, piše „Kurir“.
Ministar unutrašnjih poslova, Nebojša Stefanović, rekao je u emisiji „Teška reč“ na televiziji Pink da mu je čudno to što se KRIK, BIRN i CINS finansiraju samo od inostranih donacija, a ne od novca iz Srbije.
Stevan Dojčinović, urednik KRIK-a, demantuje ministra i objašnjava da KRIK dobija novac i iz Srbije – od građana koji ovoj novinarskoj istraživačkoj organizaciji uplaćuju donacije.
„Što se tiče Malog, radimo sve istrage vezane za to, sve će biti istraženo i ko je govorio istinu i ko nije. Ako je Mali kriv, odgovaraće. Ako ga neko lažno optužuje, i oni će odgovarati“, rekao je ministar policije Nebojša Stefanović na konferenciji za novinare. Dodao je da je nemoguće živeti u zemlji u kojoj vam neko uništava život, a onda se ispostavi da niste krivi i da je sve u redu.
Provladin list „Informer“ najavio je objavljivanje feljtona o finansiranju KRIK-a i drugih nevladinih organizacija koje se bave istraživačkim novinarstvom. „Kako strane vlade plaćaju rušenje naše vlade“ navodi ovaj tabloid uz fotografije urednika KRIK-a Stevana Dojčinovića.
„Traže od građana donacije od po 1.000 dinara, a dobijaju milione sa Zapada“, objavio je „Informer“.
Na naslovnoj strani provladinog tabloida „Informer“ objavljena je fotografija urednika međunarodne novinarske mreže OCCRP-a čiji je KRIK član. „Informer“ je uz fotografiju objavio „Ovaj čovek pravi haos! Amerikanac Endru Saliven pustio tajne snimke Dačića sa Mišom Bananom, lansirao je aferu „Prisluškivanje“ i napade na „Beograd na vodi“. Njegov posao je da drži Srbiju u stanju haosa i spreči nemački i ruski uticaj u našoj zemlji“, piše „Informer“ i navodi da urednik KRIK-a Stevan Dojčinović nije sam došao do snimaka već ih je dobio od Salivena.
09. septembar 2015.
„Dačićevim snimcima gađaju Vučića“ naslov je teksta sa naslovne strane provladinog tabloida „Informer“ nakon objavljivanja tajnih snimaka Ivice Dačića i Rodoljuba Radulovića koje je otkrio KRIK. „U lansiranju afere, pored „nezavisnih“ novinara, učestvovali su i moćni stranci, funkcioneri DS, ali i SPS“ Svi hoće da dokažu da je Vučić kriv jer je „mafijaša Dačića“ postavio za ministra“, objavljeno je na naslovnoj strani. „Kako saznajemo, u novom lansiranju afere „Banana“, pored Stevana Dojčinovića, urednika Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (njemu je, inače, kao „zapadnom špijunu“ zabranjen ulazak u Rusiju, prim. ur.), učestvovale su i pojedine britanske i američke diplomate, ali i jedan funkcioner SPS“, objavio je „Informer“.
10 Comments
Gospodo, pre par dana sam izjavio na vasem blogu da vam 100% verujem.
Mislim da je vreme da bar kao minimum objavite izvode iz APR registra o vasem blogu/sajtu/portalu.
Verovatno nisu to neke iznenadjujuce informacije, ali cete tako pokazati svoj pravi status u okviru medija Srbije, kao i vasu zelju da radite ispravno, ovaj nimalo lak posao.
Pozdrav!
Poštovani,
Kao što ste i sami rekli, sve informacije o našoj organizaciji dostupne su na sajtu APR-a.
Srdačno,
Redakcija KRIK
Ljudi, samo napred! Podrška za neumoljivog Stevu i ekipu! Svako ko te zna, zna da si fanatik! 🙂 Go, KRIK, Go!
Kao gradjanin ove zemlje, zelim da vam se zahvalim na predanom radu. Svetlo u mraku; upravo to ste. Hvala sto postojite!
Хуље покушавају да се крију иза патриотизма, остају само хуље и увреда за патриоте и патриотизам!
Informer nisu novine,Informer je vlast ! Mada to se zna.
Redovito vas čitam, tj čitam samo vas, samo napred probudićete i druge, dosta bre ovog Cirkusa u Srbiji, vređaju nam svest i inteligenciju i unišavaju budućnost.. Bagra manipulantska…
Ovo sve oko off-shore kompanija i sa nervoznim reakcijama „Informer“-a i njemu sličnim podržavaocima klike na vlasti (koju smo, nažalost, sami izabrali) neodoljivo podseća na 1999.-2000. godinu (pa i na ranije, 1996. godinu), kada se u Srbiji konačno probudio onaj intelektualni duh i prkos i započela na svim frontovima sprdnja sa režimom – to je siguran znak da su uskoro gotovi. Ne mogu da sačekam taj dan – samo da nam opet ne zajašu neke druge budale, jer se u Srbiji pametni i pošteni ljudi ne bave politikom (uz časne izuzetke, za koje ću glasati).
Поштовани, колико год смеће попут режимских таблоида и функционера покушавало да Вас блати, толико Вам и тамне облаке доноси већина ових који вас “подржавају“, покушавајући да том “подршком“ стекну у јавности привид борбе за независно и истраживачко новинарство. Схватам да не можете другима бранити да вас подржавају али их не морате рекламирати. Поздрав.
Puna podrska KRIKU! Pozovite Vucuce i Vucicevice da objave sudske presude o vasim lazima!